Mistrzostwa Świata Par Strong Man: dziś Juha-Matti Räsänen, Finlandia

Od 2002 r. polscy siłacze święcą największe tryumfy. To właśnie wtedy w Malezji Mistrzem Świata Strong Man został po raz pierwszy Mariusz Pudzianowski

Przełomowym rokiem dla polskich strong manów był rok 2002. To wtedy nasi siłacze przystąpili do zdecydowanego natarcia i to na całej linii. Już czwarta edycja Pucharu Polski, w ramach której odbyło się 16 zawodów, nastrajała optymistycznie. Jeszcze więcej, bo aż 60 razy zorganizowano tzw. edycję klubową Strong Man. W jej ramach najsilniejsi Polacy prężyli muskuły w dyskotekach i pubach całej Polski.

W naszym kraju odbyły się też trzy wielkie imprezy międzynarodowe. Pierwszą był lutowy Puchar Zimowy w Szczyrku, którego triumfatorem był Janne Virtanen. Drugą imprezą były Mistrzostwa Europy, bardzo udane dla Polaków z tytułami mistrza i wicemistrza Starego Kontynentu. Były też po raz pierwszy w Polsce zawody drużynowe "Polska kontra Reszta Świata". Do największych polskich sukcesów zaliczyć należy m.in. Jarosława Dymka, drugiego siłacza kontynentu, 3. miejsce na Mistrzostwach Świata Par w Holandii i 3. miejsce na Mistrzostwach Europy Par na Węgrzech.

Jednak wszystko, co do tej pory się wydarzyło, przyćmił Mariusz Pudzianowski, który w glorii Mistrza Europy wyjechał we wrześniu do Malezji. A tam pokonał absolutnie wszystkich rywali i zdobył jako pierwszy Polak tytuł Najsilniejszego Człowieka Świata - Mistrza Świata Strong Man.

Także w 2003 r. "Pyton" był najlepszy. W kraju zwyciężył w cyklu Pucharu Polski, na który złożyło się tym razem 15 imprez. Pudzianowski w pobitym polu zostawił piętnastu kolegów. Praktycznie nikt nie był mu w stanie przeszkodzić w zwycięstwie.

Ale mocno na medalowe pozycje natarli Jarosław Dymek i Robert Szczepański. Oni byli najlepsi podczas zorganizowanych w Inowrocławiu zawodów Pucharu Świata. Podobnie Polacy zdominowali Mistrzostwa Europy, które tym razem odbyły się w Sandomierzu. Tytuły sprzed roku swobodnie obronili Mariusz Pudzianowski i Jarosław Dymek. Obaj strong mani zdobyli również tytuł Mistrzów Świata Strong Man w Parach podczas zawodów rozgrywanych na Węgrzech. A sam "Pyton" w Zambii ponownie został najsilniejszym facetem na Ziemi.

Nietrudno zatem zgadnąć, kto i w tym roku powinien odegrać najważniejszą rolę wśród strong manów.