Kolarze pokonani przez defekty

We Mstowie kolarze w kategorii orlik walczyli o punkty Pucharu Polski, a m³odzicy i m³odziczki rywalizowali w zawodach Nadziei Olimpijskich

Niedzielne zawody orlików - kolarzy do 23 roku życia - stały na wysokim poziomie. Na starcie stanęło 64 zawodników, którzy mieli do pokonania 112 km.

- Trasa nie była trudna, ale silny, boczny wiatr zrobił swoje - ocenia jeden z organizatorów wyścigu Zygmunt Różański, wiceprezes Dospelu Jura Częstochowa. - Już kilka kilometrów po starcie peleton podzielił się na cztery kilkunastoosobowe grupki.

Przez pierwsze dwa okrążenia w czołowce zawodów jechał jeden z faworytów Adam Pierzga z Dospelu Jura, ale defekt roweru wykluczył go z walki o zwycięstwo. - Adamowi urwała się dźwignia przerzutki - dodaje Różański. - Nie udało się tego szybko naprawić i zawodnik musiał zjechać z trasy. Kilka kilometrów później kolejny kolarz Dospelu Grzegorz Kościuk miał problemy z rowerem i także zrezygnował z dalszej jazdy.

Wyścig wygrał Mateusz Taciak z KTK Kalisz. Drugie miejsce zajął Jakub Komar (Baszta Golczewo), a trzecie Rafał Dziedzic (Legia Bazyliszek). Najlepiej z zawodników z naszego miasta zaprezentował się Krzysztof Barczyk z zawodowej grupy Domin Scout Częstochowa, który minął metę na 11. pozycji. 15. był Łukasz Pluta (Dospel Jura), a 25. Piotr Barczyk (Domin Scout).

W tym samym dniu na trasę we Mstowie wyruszyli młodzicy i młodziczki. Chłopcy zmagali się z dystansem 40 km, a dziewczęta rywalizowały na trasie liczącej 30 km.

W grupie młodzików (zawodnicy urodzeni w latach 1990-91) zwyciężył Damian Guc z Tandemu Pajęczno. Drugi był Tomasz Muszalak (Stomil Bełchatów), a trzeci Grzegorz Mielcarek (Krakus Kraków). Główny faworyt do zwycięstwa w wyścigu Nadziei Olimpijskich Kamil Markowski z amatorskiej grupy Scout Częstochowa zajął dopiero piąte miejsce.

- Kiedy Kamil znajdował się na czele peletonu, od razu miał "obstawę". Pojawiało się tuż obok niego czterech, czasami nawet pięciu kolarzy - mówi trener Tomasz Bartolewski. - Był niesamowicie pilnowany i tym razem nie udało mu się wygrać.

W grupie młodziczek zwyciężyła Karolina Garczyńska (UKS Dwójka Stryków), przed Ewą Kosterą (KTK Kalisz) i Martyną Mandrysz (Feniks Rydułtowy). Na 14. miejscu finiszowała Ewa Kuna (ULKS Witkowice).