Złoty medal dla juniorów Budowlanych

Młodzi rugbiści Budowlanych są najlepsi w Polsce. Nie mieli sobie równych także we wczorajszym finale, w którym pokonali Folca Warszawa 33:15
Klasyfikacja drużyn po eliminacjach sprawiła, że Budowlani zaczęli mistrzostwa od jednego z najsilniejszych rywali - Arki Gdynia. W kolejnej rundzie przeciwnik - Posnania - był nieco słabszy, a w finale łodzianie trafili na Folca Warszawa, który nie należał do faworytów tych zawodów.

Prowadzenie łodzian w niedzielnym nawet na moment nie było zagrożone, mimo że wystąpili bez kontuzjowanego Sławomira Kiełbika, a Andrzej Milczak grał z kontuzją. Po kwadransie było już 15:0 dla gospodarzy, a złożyły się na to dwa przyłozenia Łukasza Sachrajdy, najlepszego filara całych mistrzostw, rzut karny Mariusza Fortuny oraz podwyższenie Krzysztofa Kotasy. W pierwszej połowie drużyna ze stolicy zdołała odpowiedzieć jedynie karnym, a ponieważ w 27 min Łukasz Zamerski zakończył akcję łodzian pięcioma punktami (podwyższył Kotasa), podopieczni trenerów Mirosława Żórawskiego i Marka Maciejewskiego schodzili na przerwę z 19-punktową przewagą.

Po zmianie stron tempo spotkania wcale nie spadło, mimo że rozgrywane było w wielkim upale. W Budowlanych pierwsze skrzypce grali Sachrajda, Zamerski i Kotasa. Jak zwykle "czarną robotę" wykonywał Kacper Ławski. Zamerski przypieczętował wspaniały występ jeszcze jednym przyłożeniem, a o wysokiej wygranej gospodarzy przesądziły karne - między słupy trafili M. Fortuna i Kotasa.

Po ostatnim gwizdku sędziego śpiewom i okrzykom w łódzkim zespole nie było końca. Oprócz okazałego pucharu Budowlani dostali także nagrody indywidualne. Najlepszym zawodnikiem młyna w całym turnieju uznano Kacpra Ławskiego. Niestety, wielkim zaskoczeniem było wyróżnienie dla najlepszego gracza ataku. Nie był nim Łukasz Zamerski (w zgodnej opinii widzów zasłużył na nagrodę), a zawodnik z Folca Warszawa. Na pocieszenie Zamerski dostał okazały puchar od kibiców.

- Trudno opisać, jak bardzo cieszymy się z tego medalu - mówił zaraz po meczu trener Mirosław Żórawski. - Ja szczególnie, bo to mój 25. medal jako trenera podczas 25-letniej pracy w klubie. Dedykuję go sobie i mojej rodzinie. Nie sposób też pominąć roli firm, które sprawiły, że byliśmy najlepiej ubraną ekipą mistrzostw. Trzy komplety strojów ufundowały nam Kopalnia Surowców Mineralnych Kosmin, Eko-Vit i Erbo.

Dziś kilku złotych medalistów, którzy skończyli wiek juniora, zjawią się na treningu pierwszoligowego zespołu. Na razie będą to Łukasz Sachrajda, Krystian Chmielak, Przemysława Kata, Kacper Ławski, Sławomir Kiełbik, Andrzej Milczak, Łukasz Zamerski i Krzysztof Kotasa.

BUDOWLANI ŁÓDŹ - FOLC WARSZAWA 33:15 (22:3)

Punkty dla łodzian: Sachrajda, Zamerski po 10, Kotasa 7, M. Fortuna 6.

Budowlani: Kotasa - Dyba, Kaniowski, A. Milczak, Dułka - Zamerski - Załomski - Michałowski, Chmielak, Sachrajda, Gałka, Kata, Skwarciak, M. Fortuna, Ławski oraz Urbański, Janowski, A. Kukulski, Karpiński, Kubiński, Nowacki, Antosik.Same jubileusze

Dla Mirosława Żórawskiego, pierwszego trenera złotej drużyny Budowlanych, to już 25 medal w karierze szkoleniowca. Ten jubileusz zbiegł się z 40. urodzinami trenera, które obchodził w maju, oraz 25-leciem pracy w klubie przy ul. Górniczej.

Żórawski to trener pierwszej klasy i sędzia rugby. Urodził się w 1964 roku w Poddębicach. Absolwent warszawskiej i poznańskiej AWF. Przygodę ze sportem zaczynał od piłki nożnej, a do Budowlanych trafił z lekkiej atletyki. Jako rugbista zdobył m.in. pięć brązowych medali mistrzostw Polski. O wiele większe sukcesy osiągnął w roli szkoleniowca. Jesienią ubiegłego roku z reprezentacją Polski wywalczył juniorów Mistrzostwo Europy. Jest jednym z najbardziej uznanych sędziów. Mieszka z żoną na Bałutach. Nie ma wolnego czasu, bo sport zajmuje mu całe życie. Sposobi się do zrobienia prawa jazdy, a później kupna samochodu.Był to 35 start Budowlanych w mistrzostwach Polski juniorów (nieprzerwanie od 1970 roku). Wczoraj po raz 27 odebrali medale, a był to ich 14 tytuł mistrza Polski. Wcześniej łodzianie stawali na najwyższym stopniu podium w latach: 1971 (trener Ryszard Wiejski), 1972 (Wiejski), 1974 (Wiejski), 1975 (Wiejski), 1976 (Wiejski), 1977 (Bogdan Gur), 1978 (Gur), 1986 (Gur, Zbigniew Jurzysta), 1989 (Gur, Jurzysta), 1990 (Mirosław Żórawski, Marian Kolasa), 1991 (Żórawski, Kolasa), 1996 (Kolasa, Marcin Ociepa), 2003 (Żórawski, Marek Maciejewski), 2004 (Żórawski, Maciejewski).