Mariusz Kamiński wygrał 5. Maraton Podlaski

Rekordową frekwencję miał Maraton Podlaski, który wczoraj po raz piąty rozegrano w Białymstoku. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Mariusz Kamiński z Juvenii Białystok, który był bliski pobicia rekordu trasy
Do pokonania było pięć okrążeń: cztery o długości 9 km i jedno liczące sobie mniej niż 7 km. W rywalizacji mężczyzn od początku walka o zwycięstwo toczyła się między Mariuszem Kamińskim z Juvenii a Ukraińcem Andriejem Szewczukiem. Atak białostoczanina nastąpił na czwartym okrążeniu.

- Potwierdziło się stare powiedzenie, że maraton zaczyna się dopiero od 30. km - mówił Kamiński, któremu na mecie zmierzono czas 2:33,27. - Na tym etapie miałem jeszcze minutę straty do Ukraińca. W ciągu kolejnych pięciu kilometrów udało mi się ją zniwelować, a dalej swobodnie prowadziłem już do samej mety. Mam już na koncie około 40 maratonów. Teraz przygotowuję się do biegu w Niemczech, gdzie chcę uzyskać już znacznie lepszy czas.

Kamińskiemu nie udało się ustanowić rekordu trasy, ale dokonała tego zwyciężczyni rywalizacji kobiet. Jelena Mazowka z Białorusi wynikiem 2:48,43 poprawiła poprzedni rezultat aż o 20 minut. Szybciej od poprzedniego rekordu trasę pokonały także jej koleżanki z Białorusi.

Osoby niepełnosprawne walczyły w Białymstoku o medale mistrzostw Polski.WYNIKI

Mężczyźni: 1. Kamiński; 2. Szewczuk; 3. Iwan Bendzik (Dniepr Mogolew). Kobiety: 1. Mazowka; 2. Natalia Koszkina; 3. Natalia Wasilewska (wszystkie Białoruś). Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych. Wózki tradycyjne: 1. Zbigniew Baran (Start Bielsko-Biała); 2. Andrzej Drelich (Start Gorzów); 3. Marcin Królikowski (Start Nowy Sącz). Wózki handbike. Mężczyźni: 1. Bogdan Król; 2. Ireneusz Sądel; 3. Mirosław Gowkielewicz (wszyscy IKS Smok Lotos Orneta). Kobiety: 1. Ewa Kubańska; 2. Jolanta Zalewska; 3. Wanda Ceynowa (wszystkie IKS Smok Lotos Orneta).