Jeźdźcy stracili szanse na dobre miejsce

IGRZYSKA. Upadek Pawła Spisaka w konkurencji cross country pozbawił polską drużynę szansy na walkę o miejsce w pierwszej dziesiątce we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
We wtorek na olimpijskich arenach rywalizowała trójka zawodników z naszego województwa - wszyscy w wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Drugą z trzech rozgrywanych konkurencji była jazda terenowa (cross country).

W pierwszym dniu (ujeżdżenie) nasza trójka w składzie: Andrzej Pasek (Dragon Nowielice), Kamil Rajnert (Hubertus Biały Bór) i Paweł Spisak (Dako-Galant Skibno) wypadła marnie. Indywidualnie najlepszy z naszych Rajnert był 30. Drużynowo Polacy zajmowali 11. lokatę.

We wtorek Polacy zaprzepaścili szanse na pierwszą dziesiątkę.

W konkurencji cross country rozgrywanej na trasie o długości ponad 5,5 km spadł z konia 23-letni Spisak. Kłopoty pojawiły się w jednej z najtrudniejszych przeszkód, na której do pokonania są dwie ustawione na wodzie łódki. Podczas przeskakiwania drugiej koń potknął się i jeździec spadł do wody.

Kosztowało go to aż 65 punktów karnych, a upadek sprawił także, że znacznie przekroczył czas (na przejazd zawodnicy mają dziewięć minut i 46 sekund) o ponad półtorej minuty i za to także otrzymał punkty karne.

Przed nim zaprezentował się Pasek. Trasę przejechał bezbłędnie, ale przekroczył czas o ponad minutę. Jako ostatni pojechał najlepiej spisujący się Rajnert. On także bez błędu poradził sobie z przeszkodami, ale również ukończył przejazd minutę po upływie wyznaczonego czasu.

Po drugim dniu w klasyfikacji indywidualnej Polacy zajmują miejsca poza pierwszą trzydziestką. Rajnert jest 40., Pasek 51., a Spisak 69. na 71 zawodników, którzy ukończyli próbę terenową.

W klasyfikacji drużyn Polacy, którzy razem uzbierali zbyt dużo karnych punktów, spadli z 11. na ostatnie, 14. miejsce. Prowadzą Francuzi, a na czele klasyfikacji indywidualnej także jest Francuz, Nicolas Touzaint.

Celem Polaków było miejsce w pierwszej szóstce. Trzeba jednak pamiętać, że cała trójka debiutuje na tak dużej międzynarodowej imprezie (wcześniej nie startowali nawet w mistrzostwach świata czy Europy). W dodatku ponieważ jest ich tylko trzech, a nie pięciu - jak dopuszcza regulamin, są w gorszej sytuacji niż wielu konkurentów (sędziowie wybierają trzy najlepsze rezultaty do klasyfikacji).

Jutro w programie skoki.

Wyniki próby terenowej

1. Ingrid Klimke (Niemcy) Sleep Late0,00 punktów karnych
2. Kimberly Severson (USA) Windsome Adante0,00
3. Phillip Dutton (Australia) Nova Top0,00
52. Kamil Rajnert (Polska) Marengo24,40
54. Andrzej Pasek (Polska) Dekalog26,40
68. Paweł Spisak (Polska) Weriusz99,40


Klasyfikacja po ujeżdżeniu i próbie terenowej

1. Nicolas Touzaint (Francja) Galan De Sauvagere29,40 pkt
2. Bettina Hoy (Niemcy) Ringwood Cockatoo35,60
3. Kimberly Severson (USA) Winsome Adante 36,20

40. Kamil Rajnert (Polska)75,20
51. Andrzej Pasek (Polska) 86,80
69. Paweł Spisak (Polska)166,40


Klasyfikacja drużynowa po ujeżdżeniu i próbie terenowej

1. Francja113,40 pkt
2. Niemcy119,60
3. Wielka Brytania125,60
14. Polska328,40