Szwed Alhaji Jeng wygrał konkurs tyczki w Międzyzdrojach

LEKKA ATLETYKA. Czarnoskóry tyczkarz z dredami wygrał sobotni mityng pamięci Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego wynikiem 5,50 m. Trzeci był Polak Przemysław Czerwiński (5,30).
Gwiazdą sobotniego, szóstego już mityngu upamiętniającego tragicznie zmarłych w wypadku samochodowym w 1998 r. olimpijczyków: Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, miał być Ukrainiec Denis Jurczenko (rekord życiowy 5,81 m). Brązowy medalista halowych mistrzostw świata musiał jednak zrezygnować z przyjazdu, bowiem jego macierzysta federacja w ostatniej chwili zabroniła mu startu. Powód? Jurczenko wystąpi na olimpiadzie, więc nie może skakać na podestach, bowiem łatwo tam o kontuzje.

Pierwotnie mityng miał odbyć się na nowo wybudowanym stadionie w Międzyzdrojach, jednak nie udało się na czas dokończyć wszystkich prac. Brakuje przede wszystkim tartanu, który ma zostać położony w ciągu dwóch tygodni.

Pod nieobecność Ukraińca najlepszym rekordem życiowym mógł pochwalić się Amerykanin Denis Kholew (5,71) i stał się faworytem do zwycięstwa. Wszystko szło zgodnie z planem aż do wysokości 5,50, której nie udało mu się zaliczyć. Za to czarnoskóry Szwed Alhaji Jeng, wicemistrz swojego kraju, zaliczył ją w drugiej próbie. Potem bezskutecznie próbował już poprawić o 11 cm rekord życiowy (z hali 5,60) i o centymetr rekord mityngu (5,70).

Kohlew z wynikiem 5,30 zajął drugie miejsce, trzeci z takim samym rezultatem był Polak Przemysław Czerwiński. W konkursie wystartowało dziewięciu zawodników.

Tradycyjnie zabawowo potraktowano konkurs pchnięcia kulą, w którym triumfy święcił Komar. Wygrał Krzysztof Wolsztyński, organizator tegorocznego Pucharu Europy w lekkiej atletyce w Bydgoszczy. Wyprzedził m.in. Grzegorza Skrzecza, Jacka Wszołę i Zbigniewa Buczkowskiego.

Do Międzyzdrojów przyjechało około dziesięciu wybitnych sportowców, medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Sobotni konkurs oglądała również tyczkarka Monika Pyrek, która w poniedziałek odleciała do Aten, gdzie będzie walczyć o medal.

Organizatorami mityngu był olimpijczyk Bogusław Mamiński i Urząd Miejski w Międzyzdrojach.