Lekkoatletyka. Olimpijczycy na Memoriale Szymy i Ociepy

Tylu olimpijczyków w Częstochowie jeszcze nie widzieliśmy. W sobotnie o godz. 15 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego wystartuje 30 zawodników, którzy za kilka dni wyruszą do Aten. Dla kibiców wstęp wolny
III Memoriał Artura Szymy i Artura Ociepy - pamięci tragicznie zmarłych częstochowskich zawodników - będzie miał wyjątkową obsadę. Zobaczymy większość z 46-osobowej kadry polskich lekkoatletów, którzy walczyć będą o medale w stolicy Grecji. Kibice zobaczą m.in. sprinterów: Marcina Urbasia i Marcina Jędrusińskiego, biegającą na 1500 metrów Lidię Chojecką, płotkarkę Aurelię Trywiańską, skoczka wzwyż Grzegorza Sposoba i wielu innych. Olimpijska sztafeta 4x100 metrów męzczyzn spróbuje zaatakować rekord Polski.

- To będzie prawdziwe sportowe święto - mówi Marek Ciuk, trener CKS Budowlani. - Przyjeżdżają zawodnicy, dla którzy będzie to ostatni sprawdzian przed wylotem na olimpiadę oraz Ci, którzy jeszcze w Częstochowie spróbują rzutem na taśmę zakwalifikować się na igrzyska.

Na stadionie przy ul. Dąbrowskiego pobiegnie na pewno ośmiusetmetrowiec Paweł Czapiewski. Jeżeli nie uda mu się w sobotę wypełnić minimum olimpijskiego - do Aten nie pojedzie. - Być może pojawi się także skoczek wzwyż Aleksander Waleriańczyk - dodaje Marek Ciuk. - Jeżeli Czapiewski dostał tę ostatnią szansę, to wydaje mi się, że Waleriańczykowi PZLA także zezwoli na start. Nie znamy ostatecznej obsady, bo wciąż spływają zgłoszenia.

W zawodach wystąpi także kilkunastu zawodników CKS Budowlani. Trener Ciuk twierdzi, że start z najlepszymi będzie dla nich znakomitą nauką. - Sam jestem niezwykle ciekawy, jak w doborowej stawce pobiegnie nasz sprinter Szymon Trąbczyński. Jedno jest pewne. Emocje będą wyjątkowe, być może będziemy też świadkami ustanowienia rekordów Polski - mówi. Początek zawodów o godz. 15.15, a zakończenie ok. 18. Gwiazdy polskiego sportu zwiedzą też Jasną Górę.

W konkurencjach memoriałowych - skoku wzwyż i biegu na 5000 m - dla uczestników zawodów przygotowano premie pieniężne. W skoku wzwyż za wynik powyżej 218 cm organizatorzy płacą pierwszym trzem zawodnikom 50 zł za każdy centymetr. W biegu na 5000 metrów pierwsza trójka otrzyma premię 50 zł za każdą sekundę poniżej 14:05,00.

Artur Ociepa

Miałby dziś 34 lata. Wychowanek CKS Budowlani specjalizował się w biegach średnich i długich, był reprezentantem Polski, wywalczył wiele medali na otwartym stadionie, w hali i przełajach. W 1997 roku zwyciężył w Maratonie Pokoju w Warszawie, a dwa lata później wywalczył tytuł wicemistrza kraju, także w maratonie. Zginął 2 września 2001 r., wracając samochodem z zawodów sportowych na Węgrzech.

Artur Szyma

Rocznik 1969. Był uzdolnionym skoczkiem wzwyż. W latach 1984-90 zawodnik Budowlanych Częstochowa był wielokrotnym uczestnikiem Spartakiad Młodzieży, Mistrzostw Polski juniorów zarówno w hali, jak i na otwartym stadionie. W 1992 roku został wicemistrzem Polski seniorów w hali. W jednym z ostatnich startów ustanowił rekord życiowy 218 cm. Zginął w wypadku samochodowym pod Opolem 28 lipca 1994 roku.