Dwa medale z regionu w wioślarskich Światowych Regatach do lat 23

Wśród młodzieżowców w kategorii lekkiej najszybciej na świecie wiosłuje polska czwórka podwójna, w tym Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys (obaj RTW Bydgostia-Kabel) i Łukasz Pawłowski (AZS/SMS/UMK Toruń)
Wspólnie z Łukaszem Siemionem (MOS Ełk) byli liderami ekipy biało-czerwonych na poznańskim torze Malta. Jako jedyni awansowali do finału bezpośrednio ze zwycięskiego przedbiegu. Wczoraj tylko przez pierwsze 500 m wiosłowali za Grekami (w stawce sześciu osad). Za chwilę wyszli na czoło i tak dopłynęli do mety 2-kilometrowego wyścigu. Uzyskali czas 6.38,37. Grecy stracili 2,36 s., a Włosi blisko 4 s. Dla bydgoszczan Bernatajtysa i Pawełczaka to drugi sukces w tej imprezie. Przed rokiem w Belgradzie zdobyli brąz w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Są typowani na następców mistrzów olimpijskich Roberta Sycza (Bydgostia-Kabel) i Tomasza Kucharskiego.

Wicemistrzem świata został natomiast Michał Słoma z AZS/SMS/UMK Toruń. Siedział w czwórce podwójnej wraz z wychowankiem Gopła Kruszwica Arnoldem Sobczakiem (teraz Posnania), Konradem Wasielewskim (AZS szczecin) i Rafałem Abrahamczykiem (Posnania). Polacy przegrali złoto z Niemcami o sekundę (nasi mieli czas 6.26,64 min). na srebrną drugą pozycję wyszli dopiero na 500 m przed metą, przed słabnących Łotyszy.

W finałach A popłynęły jeszcze dwie osady z reprezentantami naszego regionu. I obie zamknęły stawkę na szóstym miejscu. Dwójka bez sternika Bydgostii-Kabel Katarzyna Pawłowska i Paulina Stupkiewicz uzyskały czas 9.04,01. Po biegu w upale mdlały ze zmęczenia. Nie liczyła się w walce o medale jeszcze czwórka ze st., w której wiosłowali Piotr Hojka (BTW Bydgoszcz), a sterował Bartosz Pszczółkowski (WTW Włocławek).

na czwartych miejscach w Finałach B, czyli łącznie na dziesiątych, regaty ukończyły czwórki bez st. - kobieca z Olgą Pińską i Anną Specjalska (obie WTW) oraz męska - z Bartoszem Piecuchem (BTW Bydgoszcz) i Piotrem Biedrzyckim (AZS/SMS/UMK).

Polska reprezentacja ostatecznie wywalczyła trzy krążki. Ten ostatni, z brązu, był łupem Łukasz Kardas i Dawid Pacześ (obaj AZS Szczecin) w dwójce bez sternika.

Światowe Regaty do lat 23 na Malcie po raz pierwszy rozegrano pod egidą Międzynarodowej Federacji Towarzystw Wioślarskich FISA. Dotychczas organizował ją niezależny od FISA Komitet Pucharu Narodów (i dlatego te nieoficjalne mistrzostwa świata młodzieżowców nazywało się Pucharem Narodów - przyp. red.).