Medale augustowskich kajakarek w mistrzostwach Polski juniorek i OOM

Cztery medale przypadły kajakarkom Sparty Augustów na rozegranych w Poznaniu mistrzostwach Polski juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Aż trzy z nich zdobyła 18-letnia Edyta Dzieniszewska
Obie imprezy rozegrano na torze Malta. Akwen jest szczęśliwy dla Dzieniszewskiej, która niespełna dwa tygodnie temu zdobyła tutaj brązowy medal mistrzostw Europy juniorek w K-4 na 500 m. Dwa razy była też czwarta - w K-2 i K-1. Na mistrzostwach Polski juniorów augustowianka startowała na trzech dystansach w jedynkach.

- Nie mam wyboru, bo w Sparcie nie ma żadnej partnerki klubowej, z którą mogłabym tworzyć osady - mówi Dzieniszewska. - Lubię pływać na "jedynce". Start na dystansie 1000 m potraktowałam luźno, a ze sporą przewagą byłam na mecie pierwsza. Wygrałam łatwo też 5 km. Za to źle dobrałam taktykę na dystansie 500 m. Na metę przypłynęłam razem z Eweliną Wojnarowską z Warty Poznań, sędziowie musieli skorzystać z fotokomórki, aby rozstrzygnąć kto wygrał. O tysięczne sekundy, czyli o włos lepsza okazała się Wojnarowska.

Dla augustowianki mistrzostwa na Malcie były uwieńczeniem bardzo udanego sezonu.

- Tym sposobem zakończyłam starty w wieku juniorki, od jesieni będę już seniorką - dodaje Dzieniszewska. - Jestem zadowolona z sezonu, medal mistrzostw Europy powinien otworzyć mi drzwi do seniorskiej kadry.

Jeden krążek zdobyły kajakarki Sparty w zmaganiach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Osada K-4 w składzie: Anna Ryszkiewicz, Julita Wawiórko, Renata Klekotko, Katarzyna Klekotko, okazała się najlepsza na dystansie 500 m. O podium otarła się Renata Klekotko, która w K-1 500 m była czwarta. Identyczna pozycja na 3 km przypadła "dwójce" Sparty: Ryszkiewicz i Wawiórko.

W mistrzostwach startowali też zawodnicy Cresovii Białystok, ale bez efektu medalowego. Blisko podium w rywalizacji kadetek była Natalia Tchorzewska, która w "jedynce" na 500 m była czwarta, z kolei na 3 km zajęła piąte miejsce. W jej kategorii wiekowej szósta na 5 km była osada C-2: Paweł Derkowski i Piotr Rybnik. Wśród juniorów szansę na medal miał Michał Mróz, ale w C-1 na 1000 m był dopiero szósty.