Szybownictwo. Mistrzostwa Polski

Na lotnisku w Rudnikach trwają III Szybowcowe Mistrzostwa Polski w kategorii klub oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w kategorii klub A i klub B
Dotychczas udało się rozegrać jedynie dwie konkurencje. We wtorek z powodu złych warunków atmosferycznych blisko 20 szybowników nie doleciało na lotnisko i musiało awaryjnie lądować w terenie. - Na lotnisko dotarło tylko siedmiu zawodników - mówi rzecznik prasowy mistrzostw Piotr Respondek. - Jeden młody pilot z Gliwic tuż przy dolocie do lotniska rozbił swój szybowiec.

- Każdy taki przypadek bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych - dodaje Dariusz Jaworski z Aeroklubu Częstochowskiego. - Teraz za wcześnie mówić, co było przyczyną wypadku. Dla mnie najważniejsze jest, że nikomu nic się nie stało.

W środę w godzinach przedpołudniowych szybowce ponownie wzbiły się w niebo. Piloci walczący o tytuł mistrza kraju startowali w tzw. konkurencji obszarowej. Polega ona na zlokalizowaniu w terenie dwóch punktów zwrotnych, a następnie przelocie po wytyczonej trasie. Zawodnicy startujący w Krajowych Zawodach Szybowocowych mieli do pokonania przelot po liniach wieloboku. Tutaj o zwycięstwie decyduje szybkość. Wyniki środowej konkurencji poznamy w czwartek lub w piątek.

Wyniki wtorkowych konkurencji. MistrzostwaPolski w klasie klub: 1. Tomasz Krok (Leszno); 2. Tadeusz Świst (Nowy Targ), 3. Marcin Ambroziak (Warszawa); 14. Tadeusz Jacniacki (Częstochowa).

Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub A: 1. Maciej Cena (Mielec); 2. Przemysław Bartczak (Piotrków Trybunalski); 3. Marcin Imosa (Aeroklub Śląski). Częstochowianie w tej klasie nie startują.

Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub B: 1. Sławomir Adamczyk (Gliwice); 2. Bartłomiej Wieczorkiewicz (Częstochowa); 3. Marcin Berkowicz (Kielce).