Szybowcowe Mistrzostwa Polski w Rudnikach

W sobotę w Rudnikach zainaugurowane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie klub. Przez najbliższy tydzień podczęstochowskie lotnisko będzie prawdziwą stolicą polskiego szybownictwa.
Oprócz międzynarodowych mistrzostw w kategorii klub odbędą się także Mistrzostwa Polski w klasie klub - A oraz krajowe zawody w klasie klub - B. - Nie wszystkie szybowce zbudowane są w identyczny sposób - mówi Dariusz Jaworski z Aeroklubu Częstochowskiego. - W zależności od parametrów można wyróżnić kilka klas, w których startują zawodnicy parający się tą dyscypliną.

Klub jest najbardziej popularną. Szybowce tej klasy nie mogą mieć tzw. mechanizacji skrzydeł, czyli klap i urządzeń wspomagających sterowanie. Wśród konstrukcji zaliczanych do tej klasy można wyróżnić: kobry, jantary, piraty, foki oraz juniory. Te ostatnie zbudowane są z laminatów, inne zazwyczaj z drewna.

W zależności od tego, jakim szybowcem startuje zawodnik - nowocześniejszym, czy nieco mniej skomplikowanym, w klasie klub wyróżnia się makiety A oraz B.

W rozpoczynających się zawodach wystartuje ponad 60 pilotów. Zabraknie obrońcy tytułu mistrzowskiego Macieja Adamskiego z Leszna, który w tym czasie walczy w Mistrzostwach Europy na Litwie, nie przyjechał też aktualny mistrz świata w klasie klub Sebastian Kawa. Częstochowski Aeroklub wystawił do walki sześciu zawodników: Tadeusza Jacniackiego, Januarda Wojtaka, Jacka Bogatkę, Bartłomieja Wieczorkiewicza, Michała Stanka i Andrzeja Berezińskiego.

Uroczyste rozpoczęcie mistrzostw zaplanowano w sobotę na godz. 9. Zaraz po ceremonii - o ile aura pozwoli - odbędą się pierwsze konkurencje.