Białostocki pływak multimedalistą mistrzostw Polski 16-latków

Patryk Wojszko z Juvenii Białystok został multimedalistą rozegranych w Łodzi letnich mistrzostw Polski 16-latków. Na basenie 50-metrowym zdobył cztery medale złote i jeden srebrny

Wychowanek białostockiej trenerki Haliny Stepańczuk od roku trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.

- Ta SMS cieszy się dobrą opinią w całej Polsce - tłumaczy Stepańczuk, dyrektorka białostockiego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. - Aby się tam dostać, trzeba nie tylko dobrze pływać, ale i dobrze się uczyć. A Patryk spełnia oba kryteria. Jego rozwój przebiega bardzo dobrze, co potwierdzają wyniki.

Już podczas zimowych mistrzostw Polski pływak Juvenii zyskał status gwiazdy, po tym jak wywalczył pięć złotych krążków. Tym razem jego dorobek był nie mniej imponujący. W Łodzi pewnie wygrał rywalizację na wszystkich dystansach w stylu motylkowym (50, 100 i 200 m) i na 200 m stylem zmiennym. Na drugiej pozycji przypłynął na metę 400 m stylem zmiennym.

- To były moje najlepsze letnie mistrzostwa w karierze - mówi Wojszko. - W poprzednich latach jakoś nie mogłem trafić z formą.

Pochwał zawodnikowi Juvenii nie szczędzi też jego była trenerka.

- Patryk to obecnie najlepszy nasz pływak - dodaje Stepańczuk. - Już za rok będzie mógł walczyć o zakwalifikowanie się na mistrzostwa Europy juniorów do lat 18. Występ na zawodach tej rangi byłby ogromnym sukcesem. Ale na uznanie zasługuje też występ w Łodzi reprezentanta MUKS Suwałki Pawła Ruraka. To Napoleon wśród pływaków. Mimo niewielkiego wzrostu, jest bardzo pracowity i ma ogromne serce do pływania.

Suwalczanin w łódzkich mistrzostwach okazał się bezkonkurencyjny na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Dwa razy był na mecie trzeci, na 200 i 400 m kraulem.

Równolegle do zmagań 16-latków, w Poznaniu walczyli pływacy w wieku 15 lat, a w Drzonkowie startowali zawodnicy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W stolicy Wielkopolski pięć medali zdobyli zawodnicy MUKS Suwałki. Dwukrotnie złote krążki odbierała żabkarka Adrianna Sawicka (100 i 200 m), a raz była trzecia (50 m). Do tego dorobku po brązowym medalu dorzucili: Tomasz Jasionowski (50 m stylem klasycznym) oraz Joanna Mendak (100 m stylem motylkowym). Trzy medale zdobyli także 15-latkowie Juvenii. Bartosz Bogdan był drugi na 100 m delfinem, a trzeci na dystansie o połowę krótszym. Maciej Dobrowolski wywalczył brąz na 400 m stylem zmiennym. Z kolei w Drzonkowie dwa razy w finale A popłynęła Anna Borowska z Juvenii (piąte miejsce na 100 m delfinem i ósme na dystansie dwa razy dłuższym).