37. Maraton pływacki "Wpław przez Kiekrz"

Długodystansowi pływacy ścigali się na Jeziorze Kierskim po raz 37. Gwiazdami imprezy były zawodniczki Wielkopolskiego Klubu Bałtyckiego, które na początku sierpnia zamierzają w sztafecie przepłynąć Bałtyk.
Organizatorom maratonu udało się w ostatniej chwili zdobyć pieniądze na organizację tegorocznej imprezy. Zawodnicy i zawodniczki walczyły przy kapryśnej pogodzie. Najlepszy w wyścigu głównym był jeden z faworytów rywalizacji - Michał Szymański z Warty Poznań. Przypomnijmy, że poznaniak wygrywał już kierski maraton dwukrotnie - w 1999 i 2000 r. Na dystansie 5 km zwycięzca uzyskał czas poniżej godziny: 59,04 min. Wyprzedził na mecie drugą w klasyfikacji Malwinę Bukszowaną ze Słupska o trzy minuty. Trzeci był Tadeusz Gołembiewski z Tczewa z czasem gorszym od triumfatora o blisko sześć minut.

Organizatorzy postanowili, że w wyścigu głównym nie będzie oddzielnej klasyfikacji dla kobiet i mężczyzn. Dodatkowo zrezygnowali z wyodrębnienia kategorii masters. Spowodowało to, że 60-latkowie ścigali się w jednej konkurencji z 20-latkami. Tym większy jest więc sukces (drugie miejsce) Bukszowanej, która potwierdziła znakomitą formę przed jej największym życiowym wyzwaniem - sztafetowym maratonem morskim ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji (165 km). Dołączy ona bowiem do sztafety poznańskich pływaczek Teresy Zarzeczańskiej, które od roku przygotowują się do startu przez Bałtyk. Uczestniczki sztafety z Wielkopolskiego Klubu Bałtyckiego, dla których "Wpław przez Kiekrz" był ostatnim sprawdzianem przed morderczym wysiłkiem na morzu, zaprezentowały się wyśmienicie. Organizatorzy kierskich zawodów nie prowadzili klasyfikacji kobiet. Gdy jednak przypatrzymy się wynikom zawodniczek Zarzeczańskiej w biegu głównym, to wynika z nich, że wśród kobiet zajęły sześć pierwszych miejsc! Prognozy przed sierpniowym startem na Bałtyku sztafety WKB Poznań są więc znakomite.

WYŚCIGI MŁODZIEŻOWE

Dziewczęta do 18 lat: 1. Anna Klimaszyk (Złotniki), 2. Anna Ślusarczyk (Piła), 3. Magdalena Krupka (Poznań). Chłopcy do 18 lat: 1. Patryk Zieliński, 2. Ryszard Krzyżan, 3. Mateusz Jałczyński, 4. Michał Hajderek, 5. Piotr Lehmann (wszyscy z Poznania), 6. Krzysztof Andrzejczak (Berlin).

WYŚCIG DZIENNIKARZY

1. Jacek Thiem (Gazeta Poznańska), 2. Przemysław Abramowicz (Gazeta Poznańska), 3. Anna Kotecka (Głos Wielkopolski), 4. Władysław Abramowicz (Gazeta Poznańska).

WYŚCIG POLICJANTÓW

1. Daniel Osik (Poznań), 2. Marcin Kiepas (Kielce), 3. Rafał Kiepas (Kielce), 4. Maciej Lubas (Bydgoszcz), 5. Rafał Ziober (Wrocław), 6. Rafał Kusik (Wrocław).

WYŚCIG MASOWY

1. Szymon Słomiński (Poznań), 2. Agnieszka Winiarska (Poznań), 3. Zbigniew Sajkiewicz (Warszawa), 4. Paweł Łukasiewicz (Poznań), 5. Jarosław Szymczak (Poznań), 6. Maciej Beszterda (Poznań).

WYŚCIG GŁÓWNY

1. Michał Szymański (Poznań), 2. Malwina Bukszowana (Słupsk), 3. Tadeusz Gołembiewski (Tczew), 4. Grzegorz Monczak (Zielona Góra), 5. Alicja Ślósarek (Poznań), 6. Marek Nowak (Poznań).

KLASYFIKACJA KOBIET

1. Malwina Bukszowana (Słupsk), 2. Alicja Ślósarek, 3. Dorota Kawecka, 4. Beata Witkowska, 5. Anna Goździejewska, 6. Teresa Zarzeczańska (wszystkie z WKB Poznań).