Nie pojadą do Aten - lista nieobecnych

Kontuzje, słaba forma, brak zaliczonego minimum - oto powody absencji gwiazd w Atenach. Na olimpiadzie nie zobaczymy m.in. rekordzisty Świata na 100 metrów Tima Montgomery, czy brązowego medalisty ME w gimnastyce sportowej Leszka Blanika.
Polska

Aleksander Waleriańczyk (skok wzwyż) - nie zaliczył minimum

Marek Plawgo (400 m ppł) - nie zaliczył minimum

Paweł Januszewski (400 m ppł) - nie zaliczył minimum

Robert Maćkowiak (400 m) - nie uzyskał minimum w biegu indywidualnym; do sztafety nie dostał nominacji

Nadia Kostiuczyk (badminton) - na skrócenie trzyletniej karencji po zmianie obywatelstwa nie zgodził się Białoruski Komitet Olimpijski (Kostiuczyk to białorusinka z polskim paszportem)

Leszek Blanik - nie wywalczył kwalifikacji na MŚ, nie dostał od MKOl "dzikiej karty", jest na liście rezerwowej (do Aten pojedzie w razie kontuzji któregoś z rywali)

Anna Rybicka, Magda Mroczkiewicz (szermierka, floret) - wicemistrzynie z Sydney nie pojadą do Aten, bo ...są kobietami. W Atenach zawody szermiercze poszerzono o szablę kobiet. Z drugiej strony MKOl zażądał, żeby suma konkurencji pozostała niezmieniona. Międzynarodowa Federacja Szermierki (FIE) usunęła więc z programu rywalizację drużynową we florecie kobiet, choć - dla symetrii (by było po 5 konkurencji kobiecych i męskich) powinna raczej zrezygnować z drużynowego turnieju w szabli mężczyzn. Decyzja FIE pozbawiła Polskę pewnego medalu - nasze florecistki udowodniły swoją wartość zdobywając w tym roku brązowy medal w mistrzostwach świata i zdobywając Puchar Świata.

Ewa Dederko (triathlon) - ona też teoretycznie zakwalifikowała się na igrzyska. Zajęła 49. miejsce w rankingu olimpijskim, w Atenach wystąpi najlepsza pięćdziesiątka. Teoretycznie, bo Międzynarodowa Federacja Triathlonu przyznała dwie dzikie karty. Dostały je zawodniczki z Luksemburga i Kolumbii - obie słabsze niż Polak. - Może ładniej się uśmiechają - komentowała Dederko.

Aneta Szczepańska (dżudo) - w maju została wicemistrzynią Europy, ale do olimpijskiego awansu zabrakło jej 8 punktów w europejskim rankingu. Polka przygotowała formę na najważniejszy start, ale padła ofiarą dziwnego systemu kwalifikacji, który zmuszał judoków do rywalizacji w 10 turniejach eliminacyjnych od Moskwy po Rzym.

Dominika Misterska - wicemistrzyni Europy w wadze do 63 kg padła ofiarą dziwacznych przepisów kwalifikacyjnych, których celem było zapewnienie startu na igrzyskach jak najszerszej grupie państw, a nie najlepszym zawodniczkom. Z wynikiem 227,5 kg Misterska mogłaby wywalczyć co najmniej miejsce w pierwszej szóstce...

Świat

Tim Montgomery (USA, 100 m) - dopiero siódmy w mistrzostwach USA (jadą tylko medaliści)

Ronny Ziesmer (Niemcy, gimnastyka) - poważny wypadek na treningu, sparaliżowane kończyny

Nils Schuman (Niemcy, 800 m) - kontuzja ścięgna achillesa

Annika Becker (Niemcy, skok o tyczce) - uraz kręgosłupa

Kajsa Bergqvist (Szwecja, skok wzwyż) - zerwane ścięgno achillesa

Diana Mocanu (Rumunia, pływanie) - słaba forma

Gabriela Szabo (Rumunia, 5000 m)

Heike Drechsler (Niemcy, skok w dal) - nie uzyskała minimum