Młodzieżowe Żeglarskie Mistrzostwa Świata w Gdyni

Ponad 300 młodych zawodników z 53 państw będzie walczyć na wodach Zatoki Gdańskiej o tytuły mistrzów świata. W gronie polskich faworytów są olimpijka do Aten Zofia Klepacka i Robert Wilandt

Młodzieżowe Żeglarskie Mistrzostwa Świata mają 33-letnią tradycję. Regaty po raz pierwszy odbyły się w 1971 roku. W tej - uważanej za jedną z najważniejszych imprez żeglarskich na świecie - kariery zaczynali i pierwsze laury zdobywali wybitni dziś żeglarze Russel Coutts, Grant Dalton, Ben Ainslie czy Amelie Lux. Startowali w niej także Przemysław Miarczyński i Agata Brygoła.

Wybór Gdyni na organizatora nie był przypadkowy. - O tym zadecydowała dobra opinia o organizacji poprzednich imprez żeglarskich [m.in. Idea Gdynia Sailing Days - red.] oraz świetna lokalizacja mariny, która jest położona niemal w centrum miasta - tłumaczy Fiona Kidd, komisarz Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. - Staramy się tak dobierać miejsce tych regat, by promować sport żeglarski na całym świecie.

W Gdyni zawodnicy i zawodniczki ścigać się będą w klasach Laser, Laser Radial, 420, Mistral i Hobie Cat 16. Zgodnie z przepisami ISAF każdy kraj może być reprezentowany w danej klasie tylko przez jedną osobę bądź załogę. Polska zgłosiła do regat maksymalną liczbę żeglarzy. Nr 1 w ekipie będzie startująca w klasie Mistral Zofia Klepacka (YKP Warszawa), olimpijska do Aten, która już teraz przeszła do historii tej imprezy, zdobywając trzy złote medale z rzędu (w latach 201-2003).

- W pierwotnych planach, z chwilą kiedy Zosia wywalczyła prawo startu w igrzyskach olimpijskich, jej udział w mistrzostwach świata w Gdyni nie był brany pod uwagę. Sytuacja zmieniła się, kiedy już na początku mistrzostw Europy w klasie Mistral w Sopocie [2-13 czerwca - red.], w wyniku kolizji, doznała kontuzji i nie była w stanie dalej żeglować. Dlatego plan uległ zmianie i Klepacka walczyć będzie na wodach Zatoki Gdańskiej o czwarty tytuł młodzieżowej mistrzyni świata, czego jeszcze nikomu nie udało się osiągnąć - wyjaśnia trener koordynator Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który podczas gdyńskiej imprezy będzie sędzią głównym.

W tym roku w reprezentacji Polski oprócz Klepackiej wystąpią także: Kamil Lewandowski (SKŻ Hestia Sopot) w klasie Mistral, Norbert Wilandt (Zatoka Puck), który w Laserze broni tytułu wicemistrzowskiego, Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) w Laser Radial, Katarzyna Sroczyńska i Karina Kalińska (MKS 2 Warszawa) w 420 kobiet, Jakub Michalczyk i Konrad Górski (Baza Mrągowo) w 420 mężczyzn, Maciej Stefańczyk i Maciej Socharski (WTW Warszawa) w Hobie Cat 16.

W imprezie tej rangi przepisy ISAF są jednoznaczne: wszystkie jednostki muszą być jednakowe. To dlatego, by wyrównać szanse zawodników. Wszyscy startować będą na nowym sprzęcie, przywiezionym kilka dni temu w kontenerach od producentów z Włoch czy Anglii. W czwartek był tzw. dzień techniczny, podczas którego zawodnicy przygotowywali swoje łodzie. Oczywiście, nie było mowy o nanoszeniu jakichkolwiek poprawek, wymianie żagli itp.

Wioska żeglarska usytuowana została na terenie basenu jachtowego Marina Gdynia i YKP Kotwica przy al. Zjednoczenia. Planowany start do pierwszego wyścigu w sobotę o godz. 12. Potem codziennie - za wyjątkiem 13 lipca (wtorek), który ma być dniem wolnym dla młodych żeglarzy - także w samo południe. Ostatnie wyścigi odbędą się 16 lipca (piątek)

- W naszej dyscyplinie warunki atmosferyczne bywają decydujące. Prognozy pogodowe są średnie. Najważniejsze, by był wiatr. Gdy wieje i można pływać, to deszcz już mniej przeszkadza - mówi Chamera. By regaty zostały uznane za odbyte, musi zostać rozegranych przynajmniej pięć wyścigów.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

10-11 lipca - Piknik Morski w godz. 12-20 w centrum Gdyni - aleja Topolowa na skrzyżowaniu bulwaru Nadmorskiego, Zawiszy Czarnego oraz skweru Kościuszki (zaplecze Yacht Klubu Kotwica, blisko plaży miejskiej). W programie m.in. występy muzyczne zespołów dziecięcych i młodzieżowych, nauka znanych piosenek żeglarskich. Wzdłuż alei Topolowej pojawią się stoiska gastronomiczne ze specjałami kuchni włoskiej, francuskiej, staropolskiej, kaszubskiej i piknikowej, a także miodami naturalnymi i pitnymi, słodyczami i lodami. Nie zabraknie także potraw z ryb. Będą również ekspozycje sprzętu żeglarskiego i motoryzacyjnego

10 lipca - XIX Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej rozpocznie się o godz. 20 na plaży miejskiej. Wystąpią m.in. Perły i Łotry, Atlantyda, Smugglers, Dzieci Dunajca, Bradeli i Gdańska Formacja Szantowa

16 lipca - koncert zespołu Sistars o godz. 21 na skwerze Kościuszki. Wstęp wolny

Copyright © Agora SA