Z Lubelszczyzny do Aten

Wczoraj PKOL ogłosił skład polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Liczy ona 191 osób - 134 zawodników i 57 zawodniczek. Znalazło się w niej ośmioro sportowców z Lubelszczyzny - cztery kobiety i czterej mężczyźni
Najliczniejsza jest ekipa lekkoatletów licząca 43 osoby. Jest w niej skoczek wzwyż lubelskiego Startu Grzegorz Sposób, który już w pierwszym swoim starcie w tym sezonie wywalczył kwalifikację olimpijską. PKOL zapowiedział, że reprezentacja może jeszcze zostać powiększona o kilka osób, które zdołają wypełnić minima olimpijskie. Wnioski w tej sprawie złożyły Polski Związek Pływacki i Polski Związek Lekkiej Atletyki. M.in. obok Marka Plawgi wymienia się tutaj lekkoatletów z naszego regionu - dyskobolkę Joannę Wysocką, biegaczkę na długich dystansach Dorotę Grucę i dyskobola Andrzeja Krawczyka.

Nasi olimpijczycy jadą do Aten nie bez szans medalowych. Na znalezienie się w strefie medalowej zwykle stać polskich zapaśników. Wolniak z Górnika Łęczna Krystian Brzozowski zasygnalizował już wysoką formę - zwyciężył w bardzo silnej obsadzie międzynarodowej w memoriale Ziółkowskiego w Bieruniu. Nikt nie wątpi, że mistrz świata sprzed roku Dariusz Jabłoński jest jednym z faworytów turnieju olimpijskiego. Nie ukrywa aspiracji medalowych Grzegorz Sposób, który tegorocznymi wynikami wszedł do najściślejszej czołówki światowej. Za wszystkich naszych rperezentantów startujących w Atenach trzymamy kciuki.

Bogumiła Matusiak

Zawodniczka Lubelskiego Startu Peugeota jest najbardziej utytułowaną polską kolarką. Do swojej bogatej kolekcji dołączyła wywalczony przed tygodniem w Gorzowie tytuł mistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego i wicemistrzyni w jeździe na czas. W swoim dorobku ma już 22 tytuły mistrzyni kraju.

Małgorzata Wysocka

Także zawodniczka Startu Peugeota Lublin wyprzedziła w mistrzostwach Polski swą bardziej utytułowaną koleżankę klubową w jeździe na czas i zdobyła mistrzostwo kraju, zostawiając dla Matusiak srebro. W Atenach jako jedyne reprezentantki Polski obie wystartują w wyścigu ze startu wspólnego.

Paulina Barzycka

Najmłodsza nasza olimpijka, w przyszłym roku będzie zdawała maturę. Zawodniczka Orlika Lublin zrobiła w ostatnich latach olbrzymie postępy. Jest obecnie najszybszą kraulistką w kraju, wystartuje w Atenach na 100 i 200 m. Na Olimpiadzie będą tylko dwie polskie pływaczki - Paulina i Otylia Jędrzejczak. Sukcesem lublinianki będzie zakwalifikowanie się do finału A.

Joanna Skowrońska

Zawodniczka AZS AWF Biała Podlaska będzie w Atenach jedyną polską reprezentantką w gimnastyce sportowej. Wystartuje w wieloboju i w konkurencjach indywidualnych: skoku, na poręczach, równoważni i w ćwiczeniach wolnych. Cztery lata temu startowała już na Olimpiadzie w Sydney jako zawodniczka Iskry Zabrze. Ćwiczy razem ze swoją siostrą bliźniaczką Małgorzatą.

Dariusz Jabłoński

Najbardziej doświadczony i utytułowany lublinianin na Olimpiadzie. Zapaśnik Cementu

Gryfu Chełm reprezentował kraj w stylu klasycznym w wadze 55 kg. Trudno zliczyć jego tytuły mistrza Polski, był już mistrzem Europy i mistrzem świata, brakuje mu tylko medalu olimpijskiego.

Grzegorz Sposób

Skoczek wzwyż Startu Lublin jest w tym roku w znakomitej formie - jak na zawołanie skacze 2,30 i wyżej, tylko w jednym starcie zaliczył mniej - 2,27. Przez kilka tygodni jego wynik 2,34 był najlepszy w tym sezonie na świecie. Z trenerem Andrzejem Kleczkiem martwią się, jak utrzymać i poprawić tę formę do Aten.

Radosław Truszkowski

Młodszy kolega klubowy Jabłońskiego walczy w kategorii 74 kg. Zdobycie paszportu olimpijskiego już w pierwszym turnieju kwalifikacyjnym w Nowym Sadzie było wielką niespodzianką, także dla niego samego - walczył z kontuzją żeber biorąc zastrzyki przeciwbólowe. - Jest nieobliczalny - mówi o nim Jabłoński. Fachowcy liczą, że w Atenach może zajść wysoko.

Krystian Brzozowski

Walczy w stylu wolnym w kategorii 74 kg. - To największy talent w polskich zapasach, człowiek urodzony do tego sportu. Ma fantastyczne cechy fizyczne i olbrzymie zdolności. Przy optymalnym przygotowaniu może w Atenach zdobyć medal - ocenia jego trener w Górniku Łęczna Piotr Garbal. Brzozowski już jako młodzik został mistrzem świata, a wśród juniorów był wicemistrzem Europy. 22-letni zawodnik pochodzi z Namysłowa. Trzeci już rok startuje w barwach Górnika.