Sport w skrócie

AMAZONKA NA PODIUM. Kilkakrotnie stawały na podium zawodniczki Amazonki Borków podczas Ogólnopolskich Oficjalnych Zawodów Pony i Małych Koni w Damasławku. Marta Szrajer na Ben 64 wygrała trzy konkursy (dwa wysokości przeszkód 130 cm oraz 120 cm), zaś w rywalizacji Grand Prix Pony była druga. Jej klubowa koleżanka Magdalena Włosińska na Lexionie zwyciężyła w konkursie finałowym dla małych koni i uplasowała się na drugim miejscu w konkursie 110 cm. Na swoim drugim koniu, Sygnale, wygrała konkurs 120 cm i była druga i trzecia na 130 cm oraz wygrała 100 cm. Natomiast Anna Szrajer na Non Chalance zwyciężyła i była czwarta w konkursie 110 cm, a w Grand Prix Pony zajęła 5. miejsce. Na najniższym stopniu podium w konkursie 110 cm stanęła też Monika Stelmach na November Gift.

DWA MEDALE ANI. Anna Stanek z Delfina Połaniec zdobyła dwa medale na zakończonych w Dębicy międzywojewódzkich mistrzostwach Polski młodzików (12 lat). Bezkonkurencyjna była na dystansie 100 metrów stylem klasycznym, wygrywając w czasie 1.22,03. W wyścigu dwukrotnie dłuższym była druga - o ponad dziewięć sekund przegrała z Karoliną Szczepaniak z Polonii Warszawa (2.57,90). Bliska medalu była też Anna Kawecka z AZS-Arka Kielce. Kielczanka była dwukrotnie piąta - na 50 m stylem motylkowym (33,10) i 200 m st. zmiennym (2.45,20).

UKRAIŃCY W JAWORZNI. Sześćdziesięciu biegaczy z południowej Polski i Ukrainy stanęło na starcie dziesięciokilometrowego biegu ulicznego "O Złoty Jawor", który odbył się po raz pierwszy w Jaworzni koło Kielc. Bieg główny mężczyzn z dużą przewagą wygrał Ukrainiec Siergiej Fiskowicz, przed Jackiem Kasprzykiem z Krakowa i Andrzejem Lachowskim ze Stąporkowa. W rywalizacji pań najszybsza była Janina Malska (Bolesław), która wyprzedziła Katarinę Siemiriak (Ukraina) i Izabelę Cembrzyńską (Olkusz).

BANASIŃSKI PIERWSZY. Z prawie dwuminutową przewagą wygrał Waldemar Banasiński (Wojak Cyclo Korona Kielce) kategorię masters 50-kilometrowego maratonu MTB, jaki rozegrany został w Pruchniku (województwo podkarpackie) w ramach IX Zlotu Rowerowego im. Generała Marka Papały. W rywalizacji seniorów trzeci był Wojciech Chechelski z Chęcin. Na trudnych trasach rywalizowało prawie 200 kolarzy z Polski, Słowacji i Ukrainy.

MŁODZICY W GRAND PRIX. Szymon Gałczyński z Cyclo Korona Kielce zajął siódme miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej podczas czwartej eliminacji Skoda Auto Grand Prix MTB. W wyścigu młodzików (dystans 10 km) dziesiąty był Łukasz Banasik, a 17. Alan Lipiec. Nieco niżej uplasowali się juniorzy młodsi (15 km): 21. był Karol Wojciechowski, a 30. Wojciech Skarżyński. W punktacji generalnej wśród młodzików Gałczyński jest piąty, Banasik 14., a Lipiec 21. Zakończenie cyklu 7 sierpnia w Szczawnie Zdroju.

SZACHOWE MP. W rozgrywanych w Koszalinie drużynowych mistrzostwach Polski juniorów w szachach trzeciej porażki doznał beniaminek Fart Kielce. Kielczanie w trzeciej rundzie przegrali 1,5:4,5 z Hańczą Suwałki (wygrana Andrzeja Szczukiewicza i remis Borysa Tofila). Jeszcze wyższej porażki doznał na turnieju II ligi w Sielpi drugi zespół Farta. W siódmej rundzie przegrał 1:5 z Carbo Gliwice. Kieleckie zespoły - Fart II i Żak (pauzował) - mają po 4 punkty i zajmują odpowiednio 29. i 28. miejsce. W stawce 31 ekip prowadzą JKSz Jaworzno i Apator Toruń (po 12 pkt).

PLEBISCYT RADIA KIELCE. Anna Stanek z Delfina Połaniec wśród sportowców i jako najlepsza impreza bieg uliczny w podkieleckiej Jaworzni to wyróżnienia w cotygodniowym plebiscycie sportowym Radia Kielce, "Gazety Wyborczej" i "Słowa Ludu". Młoda pływaczka zdobyła w Dębicy dwa medale mistrzostw Polski, a dobrze zorganizowany w Jaworzni bieg miał międzynarodową obsadę - na stracie stanęli też Ukraińcy.