Sparingi piłkarskich ligowców: Górnik wygrywa w Czechach

Pierwszy sparingowy mecz w przerwie letniej Górnik Zabrze rozegrał w Czechach, w podostrawskim Petrzvaldzie. Rywalem zespołu trenera Wernera Liczki był drugoligowiec FK Vitkovice. Zabrzanie grali bez kilku podstawowych zawodników. Krzysztof Bukalski, Mateusz Bukowiec, Rafał Andraszak, Michał Chałbiński, Hernani trenują na razie indywidualnie. Mimo osłabienia Górnik wygrał pewnie. Ozdobą meczu był gol Brazylijczyka Joao Paulo, który po indywidualnej akcji huknął z 25 metrów.

Trener Liczka testował różne ustawienia, sprawdzał zawodników na rozmaitych pozycjach. - Po czternastu dniach ciężkiej roboty zagraliśmy pierwszy sparing. Większość piłkarzy grała po 45 minut, tylko nieliczni dłużej - mówi Liczka.

W zespole Górnika zagrał sprowadzony z krakowskiego Hutnika Marcin Sedlarz. Ten zaledwie 16-letni zawodnik ma zdaniem szkoleniowca "papiery" na wielkiego piłkarza. Pierwszy mecz w zabrzańskiej drużynie rozegrał też Arkadiusz Aleksander (ostatnio Arka Gdynia) i Marcin Szałęga z krakowskiej Wisły. - To szybcy zawodnicy z dużymi umiejętnościami. Potrzebują jednak czasu na adaptację w nowym otoczeniu - mówi Liczka. Już w środę Górnik rozegra kolejny sparing. Tym razem rywalem będzie mistrz Czech, Banik Ostrawa.

Katowicka "Gieksa" przegrała w Gliwicach z II-ligowym Piastem 1:3. Katowicką drużynę zasili Łukasz Gorszkow, który ostatnio występował w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki. Gorszkow grał już na Bukowej za czasów trenera Bogusława Kaczmarka. Za kilka dni na Bukowej mają się również pojawić inni piłkarze Świtu: Michał Szeremet i Artur Wyczałkowski. Trener Wojciech Borecki na obóz do Buku zabierze także Brazylijczyka Barbosę. Wszystko wskazuje na to, że w Katowicach pozostaną również: Dawid Bułka z Podbeskidzia oraz Bartłomiej Chwalibogowski z Victorii Jaworzno. Po sobotnim sparingu Borecki zdecydował, że na zgrupowanie zabierze także: Tadeusza Bartnika, Mariana Kocisa, Łukasza Balińskiego, Jacka Kosmalskiego i Jakuba Ławeckiego. Z gry w Katowicach zrezygnowali natomiast: Ireneusz Gortowski oraz Jacek Berensztajn. W tej sytuacji w "Gieksie" prawdopodobnie zostaną Damian Kroczek i Tomasz Owczarek.

W drużynie Piasta z dobrej strony zaprezentowali się w sparingu: Przemysław Pałkus, Adam Procek, Marcin Staniek, Michał Piwowar i Radosław Marek, którzy wyjadą z Piastem na obóz do Dzierżoniowa. Gliwicki klub nie jest natomiast już zainteresowany Tomaszem Kazimierowiczem, Radosławem Pielką i Łukaszem Wiśniewskim. Umowę z Piastem przedłużył Piotr Uss.

Pierwszy sparing po powrocie z urlopów rozegrali piłkarze Zagłębia. Sosnowiczanie, którzy do sezonu przygotowują się w Dzierżoniowie, przegrali z trzecioligowym Polarem Wrocław aż 0:3. Zdaniem trenerów wysoka porażka była spowodowana wcześniejszymi, intensywnymi treningami. - Mimo to szanse na zwycięstwo były, w pierwszej połowie należał nam się rzut karny, nie wykorzystaliśmy też dwóch "setek" - mówi Waldemar Włosowicz, drugi trener Zagłębia.

Wczoraj do zespołu dołączyli Sławomir Chodor z MKS Sławków i Krzysztof Pitry, bramkarz Iskry Pszczyna. Działacze są też zainteresowani Robertem Kolendowiczem z GKS Bełchatów.

Najbliższy sparing Zagłębie rozegra prawdopodobnie w środę. Rywal nie jest jeszcze znany - może to być Miedź Legnica lub Chrobry Głogów, w piątek rywalem Zagłębia będzie natomiast Śląsk Wrocław.

Podbeskidzie Bielsko-Biała coraz silniejsze. W sparingu z Walcownią Czechowice na środku pomocy zagrał Adam Kompała. Piłkarz, który ostatni sezon spędził w Szczakowiance Jaworzno, ma dziś podpisać dwuletni kontrakt.

FK Vitkovice - Górnik Zabrze 0:2 (0:1)

Bramki: Joao Paulo (25.), Radler (52.); Górnik: Lech - Wojciechowski, Karwan, Rambo, Popiela - Joao Paulo, Juszkiewicz, Sedlarz, Jabłoński - Szałęga, Sladojević; w drugiej połowie: Lech - Felipe, Radler, Wojciechowski, Król - Szałęga, Rambo, Moskal, Sedlarz (70. Joao Paulo) - Buśkiewicz, Aleksander.

Piast Gliwice - Dospel Katowice 3:1 (0:0)

Bramki: Pałkus (70.), Gamla (76. karny), Sierka (85.) - Gacki (65); Piast: Feć - Kocyba, Staniek, Szmatiuk, Procek - Stolarz, Ziarkowski, Marek, Janczarek - Pielka, Kazimierowicz oraz Grymel, Gamla, Zadylak, Piwowar, Kędziora, Sierka, Wiśniewski, Podgórski, Chyła, Pałkus, Uss; Katowice: Bułka - Lewandowski, Kocis, Żak, Bartnik - Baliński, Ławecki, Uzoma, Chwalibogowski - Kosmalski, Zuga oraz Sławik, Woźniak, Woźny, Gacki, Lis.

Polar Wrocław - Zagłębie Sosnowiec 3:0 (1:0) Zagłębie: (I połowa): Kitowicz - J. Rak, Drzymont, Treściński, Antczak - Skrzypek, Morawski, Lachowski, Bała - Ujek, Małocha; (II połowa): Kurdziel - Twardawa, Broczkowski, Malinowski, Stemplewski - Kłoda (80. J. Rak), Studziński, Lachowski (65. Morawski), Luty - Stolpa, Bugaj.

Walcownia Czechowice Dziedzice - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:6 (1:5)

Bramki dla Podbeskidzia: Błasiak 2, Prusek, Bujok, Kompała; Podbeskidzie: Merda - Cienciała, Prokop, Piekarski, Bujok - Zdolski, Kompała, Sibik, Rączka, Błasiak, Prusek. Ponadto grali: Wojtyła, Agafon, Szyło, Stalmach, Koman, Rozmus.