W środę do Kielc zawita Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Kolejny raz Kielce będą gościć w środę Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Tym razem jednak kolarze zostaną w naszym regionie nieco dłużej - w czwartek etap z Jędrzejowa do Sandomierza, a w piątek "czasówka" w Ożarowie
Kielce już na stałe wpisały się w kalendarz tego wyścigu. Przed rokiem wygrał tu Marek Wesoły z grupy Amore e Vita, który w niedzielę w Gorzowie został mistrzem Polski w kategorii elita. Wśród startujących dziś Łodzi do 15. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 18 ekip będzie także jego grupa.

- Obsada jest mocna. Oprócz czołowych polskich grup wystartują olimpijska kadra niemiecki torowców oraz kadra olimpijska Litwy. Obie przygotowują się do igrzysk w Atenach - mówi Tadeusz Skorek, jeden z organizatorów Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Nic dziwnego, że obsada jest mocna, bo impreza ma bardzo wysoką, 2.3, kategorię UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej). - W Polsce tak wysoką kategorię mają jeszcze tylko Wyścig Pokoju i Tour de Pologne. Dlatego w takich imprezach mogą startować tylko grupy zawodowe i narodowe - informuje Skorek.

Kieleccy kibice powinni trzymać kciuki za kolarzy związanych z naszym regionem - liderem grupy Action ATI pewnie będzie powołany właśnie do reprezentacji Polski na olimpiadę do Aten mieszkaniec podkieleckich Bielin Tomasz Brożyna oraz inny były kolarz Cyclo Korony Kazimierz Stafiej. W składzie ekipy DHL Author znajdzie się kielczanin Mariusz Witecki. Oprócz zawodników grup zagranicznych liczyć się też będą z pewnością kolarze Hoop CCC Polsat, Knauf Mikomax, Legii Bazyliszek czy Grupy PSB.

Tradycyjnie wyścigowi towarzyszą polscy medaliści igrzysk olimpijskich - w tym roku będą to Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Zbigniew Pietrzykowski oraz Zygmunt Smalcerz.

Kielce będą dziś gościć kolarzy kończących pierwszy etap wyścigu z Łodzi (dł. 197,2 km). W Odrowążu, ok. 15 km przed Kielcami, usytuowano premię górską 3. kategorii. Jutro kolumna wyścigu przejedzie do Jędrzejowa, skąd ok. godz. 12.20 spod Domu Kultury przy ul. Piłsudskiego kolarze wystartują do drugiego etapu do Sandomierza (157 km) - na mecie przy tamtejszym Ratuszu spodziewani są ok. godz. 16. Po drodze peleton przejedzie przez Pińczów, Busko Zdrój i Pacanów, gdzie zlokalizowano lotne finisze. Natomiast w piątkowe przedpołudnie, od godz. 9 do ok. 13 kolarze ścigać się będą w Ożarowie na trasie jazdy indywidualnej na czas (30,6 km) - start na ul. Sandomierskiej, meta przy ul. Jana Pawła II. Po południu kolumna wyścigu opuści Świętokrzyskie i uda się do Kraśnika, gdzie rozpocznie się etap do Mielca.

DLA GAZETY

Tomasz Brożyna

wychowanek Cyclo Korony Kielce, obecnie kolarz zawodowej grupy Action ATI, reprezentant Polski na olimpiadę w Atenach, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Solidarności

W tym wyścigu zawsze było dużo jazdy po górach, ale teraz zapowiada się na bardziej "płaski". To wcale nie oznacza, że nie będzie emocji. Chciałbym wygrać u siebie, w Kielcach, ale taki cel będą mieli pewnie wszyscy kolarze na starcie w Łodzi. Jeszcze nie wiem, czy będę liderem grupy. To okaże się na odprawie przed samym wyścigiem.

W Kielcach około 15.30

Do miasta kolarze wjadą między godz. 15.30 a 16 ulicą Zagnańską. Następnie przejadą ulicą Witosa do Warszawskiej. Tu rozpoczną rundy, które muszą pokonać trzykrotnie - przejadą ulicami Orkana, Klonową, Turystyczną do Warszawskiej (dł. ok. 3 km). Na mecie na wysokości osiedla Uroczysko spodziewani są ok. godz. 16.15.