Na terenach AKS Chorzów powstanie supermarket

Klamka zapadła: po wielu latach poszukiwań inwestora Urząd Miejski w Chorzowie sprzedał tereny Amatorskiego Klubu Sportowego znajdujące się pomiędzy ulicami Katowicką i Parkową.
Nabywcą została spółka z o.o. Carrefour Polska, która na zakup gruntu pod swoją nową inwestycję musiała wydać 20,5 mln zł.

AKS Chorzów to jeden z najsłynniejszych śląskich klubów. Za datę powstania AKS klubowe kroniki przyjmują 22 sierpnia 1910 roku. Rozegrano wtedy historyczny mecz piłkarski prawdziwą piłką ze skóry, a nie używaną dotychczas szmacianką. Obecne boisko AKS na Górze Wyzwolenia wybudowano już w latach 20. z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego. Fachowcy nie szczędzili słów uznania dla lekkoatletycznej bieżni - sportowcy osiągali doskonałe wyniki, biegał tam nawet legendarny fiński długodystansowiec Paavo Nurmi. W 1924 roku klub zmienił dotychczasową nazwę Verein fuer Rasenspiele na Amatorski Klub Sportowy. Piłkarze z koniczynką w herbie w połowie lat 30. dołączyli do czołówki polskiego futbolu, Jerzy Wostal i Leonard Piątek byli etatowymi reprezentantami Polski. W 1937, 46 i 47 roku AKS był wicemistrzem Polski, ale mistrzem zostać nie mógł. Powodem był fakt, że w czasie wojny AKS zmienił nazwę na Germania i stał się klubem niemieckim. W latach 50., opuszczeni przez sponsorów, piłkarze AKS grali w coraz niższych ligach. Ostatni raz w trzeciej lidze występowali w 1992 roku. Potem grali w okręgówce, tworząc wspólną drużynę piłkarską z Chorzowianką. W 2003 roku klub został postawiony w stan likwidacji.Według planów spółki w miejscu byłego stadionu AKS powstanie pierwszy supermarket w Chorzowie (zatrudnienie znajdzie blisko tysiąc osób). Supermarket miał na tym terenie powstać już siedem lat temu (pierwszy chciał go wybudować duński koncern Thorkild Kristensen).

Prace budowlane mają zostać zakończone na przełomie marca i kwietnia 2005 roku. Wcześniej pomysł magistratu nie podobał się mieszkańcom, którzy protestowali przeciw supermarketowi. - Według planu zagospodarowania przestrzennego ten teren nadaje się na tego typu inwestycję. Miasto powinno skorzystać na tym, na przykład dzięki nowym miejscom pracy, jakie powstaną w tym miejscu. Jeśli chodzi o sportowców, to znaleźli swoje miejsce na nowoczesnym stadionie Chorzowianki przy ulicy Lompy, gdzie mają o wiele lepsze warunki do treningów niż na AKS - mówi Gabriela Kardas, rzeczniczka Urzędu Miasta.