Darocha znów najlepszy

Janusz Darocha z Aeroklubu Częstochowskiego wygrał 42. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki.
W zawodach, które rozegrano w weekend na podkrakowskim lotnisku w Pobiedniku Wielkim, wzięło udział 28 pilotów. W ciągu dwóch dni rozegrali dwie konkurencje nawigacyjne i cztery na celność lądowania. Po pierwszym dniu prowadził Janusz Darocha i nie oddał pozycji lidera.

- Pierwsza konkurencja nawigacyjna ułożyła się po mojej myśli - mówi Darocha. - Druga wypadła fatalnie. W czasie lotu po pagórkowatym terenie nie znalazłem aż czterech obiektów na dziesięć możliwych. Tak źle jeszcze w tym roku nie było i myślałem, że z miejsca na podium będą nici. Na szczęście dla mnie koledzy także mieli sporo punktów karnych i o końcowych wynikach decydowały lądowania.

W lądowaniach bliski wyprzedzenia częstochowianina był Michał Bartler z Aeroklubu Lubelskiego, jednak w ostatecznej klasyfikacji okazał się gorszy od Darochy o dwa punkty.

Dla częstochowskiego pilota był to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się na początku lipca mistrzostwami świata w lataniu precyzyjnym i nawigacyjnym.

- Tym razem Duńczycy postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - dodaje Darocha. - W niewielkim odstępie czasu będą rozgrywane dwie imprezy rangi mistrzowskiej. Na początku latanie precyzyjne, a po zakończeniu tych zawodów o prymat na świecie walczyć będą piloci w lataniu nawigacyjnym. Znam dobrze te tereny, gdyż już kilkakrotnie startowałem w zawodach w Danii. Tereny, nad których przyjdzie nam latać, nieco przypominają te w okolicach Częstochowy.

W konkurencji nawigacji na mistrzostwach świata Polskę reprezentować będzie pięć załóg: Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz (Wrocław), Wacław i Michał Wieczorkowie (Kraków), Krzysztof Wieczorek (Kraków) i Krzysztof Skrętowicz (Opole), Marek Kachaniak (Rzeszów) i Sławomir Własiuk (Lublin) oraz Ryszard Michalski (Łódź) i Jerzy Markiewicz (Kraków).

W lataniu precyzyjnym o medale walczyć będą: Wacław i Krzysztof Wieczorkowie, Janusz Darocha, Marek Kachaniak i Zbigniew Chrząszcz.

Wyniki 42. Lotu Południowo-Zachodniej Polski: 1. Janusz Darocha (Aeroklub Częstochowski) - 184 pkt., 2. Michał Bartler (A. Lubelski) - 185 pkt., 3. Wacław Wieczorek (A. Krakowski) - 191 pkt., 4. Krzysztof Wieczorek (A. Krakowski) - 202 pkt., 5. Ryszard Michalski (A. Łódzki) - 261 pkt., 6. Jerzy Markiewicz (A. Krakowski) - 349 pkt.