Wielobojowe Nadzieje Olimpijskie

Najlepsi młodzi wieloboiści z Europy Środkowej i Wielkiej Brytanii walczą od dzisiaj w Lublinie w zawodach nadziei olimpijskich. Troje reprezentantów Polski pochodzi z Orlika Lublin
Rozpoczynająca się dzisiaj rywalizacja rozgrywana w trójboju i czwórboju ma dużą renomę i silną obsadę. W trójboju (walczą w nim zawodnicy w wieku do lat 16) zmagania nadziei olimpijskich mają rangę drugiej względem znaczenia imprezy - po mistrzostwach Europy. W czwórboju (zawodnicy do 18 lat) odbywają się też mistrzostwa świata, więc tutaj rozpoczynające się dzisiaj w Lublinie są zawody są na trzecim miejscu.

Na starcie stają ekipy Polski, Anglii, Czech, Węgier, Słowacji, Litwy i Ukrainy. Większość tych krajów ma znakomite tradycje i są silne w "dorosłym" pięcioboju nowoczesnym, utrzymują na wysokim, poziomie szkolenie młodzieży. "Nadzieje olimpijskie" w nazwie zawodów, nie są zwrotem na wyrost, w Lublinie będą walczyć młodzi wieloboiści z czołówki europejskiej.

Poszczególne kraje wystawiają czteroosobowe ekipy kobiet i mężczyzn. W czwórbojowych reprezentacjach Polski znalazło się troje zawodników Orlika Lublin. Wśród kobiet będą nas reprezentowały: Urszula Kozicka (Orlik Lublin), Beata Jasiak (Delfin Tarnów), Magdalena Pałasińska (Legia Warszawa) i Agnieszka Świnoga (G-8 Bielany). Reprezentację mężczyzn stanowią: Andrzej Cieślak i Łukasz Lis (obaj z Orlika Lublin), Radosław Słomian (USKS Ostrołęka) i Rafał Betcher (Kusy Warszawa)

W trójboju reprezentują nas Martyna Banaśkiewicz, Aleksandra Skarżyńska (obie G-8 Bielany), Paulina Słońska (Świt Drzonków), Magdalena Iciachowska (Piątka Konstantynów) oraz Michał Kacer (Delfin Tarnów), Antoni Zaleski (Start Łódź), Krzysztof Staszak (Piątka Konstantynów) i Mateusz Pośnik (G-8 Bielany).

Warto dodać, że w Lublinie po raz pierwszy odbędą się zawody czwórbojowe, dotąd z powodzeniem Orlik organizował imprezy wysokiej rangi w dwu- i trójboju. Powierzenie mu roli gospodarza tak ważnej imprezy potwierdza coraz silniejszą pozycję lubelskiego klubu w Polskim wieloboju. W przyszłym sezonie czołowi jego zawodnicy rozpoczną już starty w pięcioboju w kategorii młodzieżowej (do lat 21). Już intensywnie trenują jazdę konną.