Dobry występ toruńskich żużlowców w 2. Pucharze Piasta

Z dwójki zawodników Apatora/Adriany Jason Crump był bliżej zwycięstwa w turnieju o Puchar Piasta we Wrocławiu. Piotr Protasiewicz jeździł niemal bezbłędnie, ale tylko w eliminacjach. Wielki finał wygrał jednak Tomasz Gollob
Na torze Atlasu turniej rozpoczął się od dwóch serii eliminacyjnych. Bezbłędny okazał się Tomasz Gollob, który wygrał trzy gonitwy. Podobnym wynikiem wykazał się Grzegorz Walasek, który był równie szybki jak podczas niedawnej Grand Prix Europy. Niewiele słabszy był Protasiewicz, który przegrał jedynie z Gollobem.

Zawodzili niespodziewanie zawodnicy z czołówki GP. Już w pierwszym biegu ostatniej szansy o przetrwanie musiał walczyć Rune Holta, w drugim spotkali się aż trzej Australijczycy: Jason Crump, Leigh Adams, Ryan Sullivan i z zawodami pożegnał się ten ostatni. Do półfinałów nie awansowali także Billy Hamill (w czterech wyścigach zdołał pokonać jedynie Crumpa i Roberta Miśkowiaka) oraz Rune Holta.

W pierwszym półfinale awans wywalczyli Gollob i Greg Hancock, w drugim odpadł dotąd świetnie spisujący się "Pepe", ale w godnym towarzystwie, bo linię mety minął Adams. Torunianinowi nie poszczęściło się także w finale pocieszenia: był ostatni za Adamsem, Rafałem Dobruckim i Krzysztofemm Słaboniem. W finale najlepiej wystartował z czwartego pola Walasek, ale został zablokowany przez lidera Unii Tarnów. - Bardzo chciałem zrehabilitować się za nieudany występ w Grand Prix na tym torze. To był także ważny etap przygotowań do turnieju w Kopenhadze - powiedział Gollob, który za triumf zgarnął 40 tys. zł.

- Za każdym razem startowałem z drugiego pola, które nie było dla mnie dziś korzystne - przyznał Crump - Cieszę się jednak, że w końcówce optymalnie dopasowałem sprzęt do toru i udało mi się rozdzielić na podium dwóch Polaków - dodał wicemistrz świata.

Wyniki turnieju:

Eliminacje: 1. Gollob (3, 3, 3), 2. Walasek (3, 3, 3), 3. Adams (3, 1, 3, 3), 4. Protasiewicz (Polska) (3, 3, 2), 5. Hancock (2, 2, 3), 6. Słaboń (Polska) (1, 3, 2), 7. Crump (2, 1, 2, 2), 8. Dobrucki (Polska), 9. Gapiński (2, 2, 1, 1), 10. Huszcza (0, 1, 2, 1), 11. Hamill (0, 2, 0, 0), 12. Holta (2, 1, 3, d), 13. Miśkowiak (1, 0, 1), 14. Sullivan (1, 0, 1), 15. Jędrzejak (1, 0, 0), 16. Brhel (Czechy) (0, 0, 0).

Półfinały: I - Gollob, Hancock, Słaboń, Dobrucki; II - Walasek, Crump, Protasiewicz, Adams; Finał pocieszenia Adams, Dobrucki, Słaboń, Protasiewicz; Finał: Gollob, Crump, Walasek, Hancock