Sport.pl

Frisbee: międzynarodowy turniej w Poznaniu

To będzie niezwykła impreza w niezwykłym sporcie - Poznań Unleashed 2004. Będzie można zobaczyć, jak profesjonalnie rzuca się dyskiem frisbee i nauczyć się gry w jedną z odmian - ultimate
Frisbee brzmi obco, ale znają to chyba wszyscy. Jest to wymyślony przez Amerykanów plastikowy dysk, który - umiejętnie rzucony - może poszybować na znaczne odległości. Tak jak piłka, może być wykorzystany w wielu różnych sportach. Ultimate to tylko jedna z konkurencji frisbee, bo dyskiem można grać choćby w golfa lub w koszykówkę. Ultimate przypomina nieco futbol amerykański, choć jest zupełnie bezkontaktowa. Jest to sport dynamiczny, wymagający szybkości, zwrotności i wytrzymałości. Ważna jest też technika rzutu i łapania.

Zasady ultimate frisbee zostały dopiero niedawno przetłumaczone na język polski (znajdują się w internecie na stronie http://www.frisbee.pl/ultimate_frisbee_zasady.html). Gra zaczyna się tak jak w futbolu amerykańskim wyrzutem dysku w kierunku pola końcowego przeciwnika. Zawodnicy rzucają do siebie dysk, ale nie mogą z nim biegać, gdy go łapią, muszą się zatrzymać. Na wykonanie podania mają 10 sekund. Jeśli zawodnik nie złapie dysku, przechodzi on w ręce przeciwników. W grze tej nie ma sędziów, a każdy kontakt fizyczny pomiędzy rywalami uznawany jest za faul.

Więcej o ultimate frisbee można się dowiedzieć z internetowych stron amerykańskich (m.in. http://www.upa.org - witryna Stowarzyszenia Graczy Ultimate).

Poznańska drużyna Uwaga Pies! założona została przez Niemca Geoffa Schwarza, gra i trenuje od kilku lat. Jest obecnie jedyną aktywnie działającą ekipą ultimate w Polsce. - Każdy, kto widział nas w akcji na poznańskiej Cytadeli, bez trudu odgadnie, skąd wzięła się nazwa Uwaga Pies! - twierdzi zawodnik frisbee Michał Machowski. Poznaniacy spotykają się i trenują we wtorki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 13. Kontakt e-mail: geoff@ifa.amu.edu.pl.

Poznańska ekipa uczestniczyła już w kilku międzynarodowych turniejach, m.in. w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech. Taki turniej w Polsce odbędzie się po raz pierwszy. Nosi nazwę Poznań Unleashed 2004. Gry toczyć się będą w dniach 19-20 czerwca na terenie WKS Grunwald przy ul. Promienistej, na dwóch pełnowymiarowych trawiastych boiskach.

Swój przyjazd potwierdziło sześć zagranicznych ekip: Goldfingers (Poczdam, Niemcy), Parkscheiben (Berlin, Niemcy), NTSC (Berlin, Niemcy), Drehscheibenkombinat (Lipsk, Niemcy), Reprezentacja Litwy i Międzynarodowy Zespół Mieszany (zawodnicy m.in. z Białorusi, Kanady, Polski). Stawkę zespołów uzupełnia drużyna organizatorów turnieju - Uwaga Pies! (Poznań, Polska).

Turniej rozegrany będzie systemem każdy z każdym, a zakończony zostanie finałem, w którym zagrają dwie drużyny z największym dorobkiem punktowym po fazie zasadniczej. W sobotę i w niedzielę rywalizacja rozpocznie się o godz. 10. Finał przewidziany jest na niedzielę na godz. 13.40.

Informacje na temat turnieju: http://www.unleashed.ultimate.org.pl. Współorganizatorem zawodów jest firma Red Box.