Wielkopolska ma kolejnych trzech olimpijczyków!

Bardzo dobrze spisali się poznańscy wioślarze w olimpijskich kwalifikacjach w Lucernie. "Bilety" do Aten wywalczyła dwójka wagi lekkiej Ilona Mokronowska - Magdalena Kemnitz i Adam Wojciechowski w dwójce podwójnej.
Swojej szansy nie wykorzystała tylko maturzystka Julia Michalska z Trytonu Poznań. Dla Michalskiej, ubiegłorocznej mistrzyni świata juniorek, to pierwszy sezon w gronie seniorek. Zawodniczka Trytonu może również występować w dwójce wagi lekkiej z Iloną Mokronowską, ale ponieważ partnerką Mokronowskiej była jej koleżanka z Posnanii Magdalena Kemnitz, Michalska musiała sobie radzić w jedynkach. W skiffie rywalizacja była olbrzymia, ale młodej poznańskiej zawodniczce udało się zakwalifikować do sześcioosobowego finału. Wyścig z jej udziałem kończył olimpijskie kwalifikacje - był to zresztą jedyny bieg zaplanowany na środę.

Michalska startowała na pierwszym, skrajnym torze. Jeszcze po przepłynięciu 1,5 km poznanianka była czwarta i traciła tylko 1,32 sekundy do trzeciej Brytyjki Alex Beever. Na ostatnich 500 m lżejsza od rywalek Michalska straciła jednak sporo, a piorunującym finiszem popisała się Holenderka Femke Dekker, która nie dość, że odrobiła stratę do Polki pół sekundy, to jeszcze dołożyła kolejnych pięć sekund i zajęła drugie miejsce, za bezkonkurencyjną Amerykanką Jennifer Devine.

Już we wtorek kwalifikację zapewniła sobie dwójka wagi lekkiej Mokronowska - Kemnitz. Klubowy duet Posnanii Poznań był w Lucernie bezkonkurencyjny. W finale Polki prowadziły od początku, a na 500 m przed metą miały już ponad dwie sekundy przewagi nad Irlandkami (do Aten kwalifikowały się dwie pierwsze łódki). Mogły więc sobie pozwolić na spokojny finisz.

Podobnie dobrze popłynęła męska dwójka podwójna Michał Jeliński (AZS AWF Gorzów Wlkp.) - Adam Wojciechowski (AZS AWF Poznań). W tej rywalizacji na igrzyska kwalifikowały się trzy osady, a po przepłynięciu 1,5 km Polacy mieli już cztery sekundy przewagi nad czwartą osadą. Ostatecznie wyścig wygrali znani Niemcy Rene Bertram i Christian Schreiber przed Norwegami (Nils-Torolv Simonsen i Morten Gundro), ale nawet to trzecie miejsce zapewniło im awans do Aten.