Francisco Fernandez zwycięzcą "Na Rynek marsz!"

Robert Korzeniowski znów musiał uznać wyższość Francisco Fernandeza, który po raz trzeci wygrał krakowski mityng. W nagrodę Hiszpan zainkasował 8 tys. zł.
Jeszcze przed południem zawody dzieci toczyły się w ulewnym deszczu. Za to po południu elicie przyświecało słońce i nieco parne powietrze. Na starcie chodu mężczyzn na 10 km zabrakło utytułowanego Ekwadorczyka Jeffersona Pereza i dlatego - zgodnie z przewidywaniami - walka o pierwsze miejsce rozegrała się między Korzeniowskim a Fernandezem.

Zacięta rywalizacja

zelektryzowała widownię,

która z całych sił dopingowała "Korzenia". Krakowianin, jak sam przyznał, chciał pokonać Hiszpana na cztery-pięć okrążeń przed metą.

Robert szedł po zewnętrznym torze, licząc na łagodniejsze skręty i łatwiejszy dostęp do napojów. Taktyka nie przyniosła pożądanego skutku. Obaj chodziarze od początku szli ramię w ramię, toczyli bezpardonową walkę na trasie i dopiero na ostatnim okrążeniu Hiszpan uzyskał siedmiosekundową przewagę. - Widać różnicę wieku (Fernandez - 27 lat, Korzeniowski - 36 lat - przyp. red.) i przygotowania. Ja specjalizuję się w chodzie na 50 km, on jest sprinterem - tłumaczył przegraną "Korzeń". - Jestem dumny, że wygrałem z takim sportowcem jak Robert - nie krył na mecie Fernandez.

Rok temu jego plany odniesienia sukcesu na Rynku przekreśliły problemy żołądkowe. Teraz sobie powetował, lecz nie poprawił swojego rekordu trasy (37,42 min) sprzed dwóch lat. Tym razem pokonał dystans o minutę wolniej.

Kobiety po raz pierwszy wystartowały na dystansie 10 km (na własną prośbę) i dla niektórych zawodniczek taki dystans okazał się być

morderczym.

Wśród sześciu chodziarek, które zdecydowały się zejść z trasy, były m.in. Irlandka Gillian O'Sullivan i Sylwia Korzeniowska. Dość nieoczekiwanie wygrała Niemka Melania Seeger (43.28), która wyprzedziła Włoszkę Elisę Rigaudo. Seeger miała wspaniały tydzień. Sześć dni przed krakowskim mityngiem zajęła drugie miejsce w chodzie na 20 km na zawodach EVI Cup w Hildesheim (1:29,43), co nie przeszkodziło jej w triumfie na Rynku. - W zwycięstwo uwierzyłam dopiero po 10. okrążeniu - przyznała zwyciężczyni, która jak większość czołowych chodziarek i chodziarzy startujących w krakowskim mityngu wystartuje na igrzyskach olimpijskich w Atenach.

Niespodzianką było dopiero trzecie miejsce faworytki - Jeleny Nikołajewej. Rosjanka to wicemistrzyni olimpijska z Barcelony i złota medalistka z Atlanty. - Jeszcze wczoraj lekarz odradzał mi start z uwagi na kontuzję nogi. Wystartowałam, by

nie zawieść Roberta

- tłumaczyła Nikołajewa.

- Cieszę się, że krakowska publiczność dopingowała wszystkich wspaniale i powoli staje się znawcą chodu sportowego - podkreślał Korzeniowski, który potwierdził, że był to jego pożegnalny start w elicie na mityngu. Za rok nasz najlepszy chodziarz chce przygotować marsz dla weteranów. Trzykrotny mistrz olimpijski wierzy, że przyszłoroczna impreza będzie miała status Pucharu Świata IAAF i w związku z tym zostanie przeprowadzona we wrześniu.

Wyniki VII edycja "Na Rynek marsz!"

Elita kobiet (10 km): 1. Melania Seeger (Niemcy) 43.28 min, 2. Elisa Rigaudo (Włochy) 43.35, 3. Jelena Nikołajewa (Rosja) 43.38, 4. Kersti Platzer (Norwegia) 43.57, 5. Walentyna Cybulskaja (Białoruś) 45.11.

Elita mężczyzn 10 km: 1. Francisco Fernandez (Hiszpania) 38.33, 2. Robert Korzeniowski (Polska) 38.40, 3. Alessandro Gandellini (Włochy) 39.24, 4. Robert Heffernan (Irlandia) 40.01, 5. Juan Molina (Hiszpania) 40.14.

Chód "Zielone Planty" 5 km: Michał Maj (17 l., Raciechowice) 20.53.68; chód juniorów 5 km: Jakub Jelonek (16 l., Budowlani Częstochowa) 21.17; chód dziewcząt (12-13 l.) 3 km: Anna Ślosarczyk (Maraton-korzeniowski.pl) 18.29.14; chód chłopców (12-13 l.) 3 km: Jarosław Goławski (WLKS Siedlce) 17.14.49; chód dziewcząt (14-15 l.) 3 km: Katarzyna Golba (ŁKS Mielec) 16.29.52, chód chłopców (14-15 l.) 3 km: Paweł Krawczyk (Sokół Mielec) 13.49.81, chód dziewczynek (11 l. i młodszych) 1 km: Anna Loryńska (Drzewiarz-korzeniowski.pl) 05.52.56; chód chłopców (11 l. i młodszych) 1 km: Adam Goławski (WLKS Siedlce) 05.33.16.