Przed meczem Prokom Arka Gdynia - RKS Radomsko

W piątek ostatnia kolejka II ligi. Jeżeli Prokom Arka Gdynia wygra z RKS Radomsko, w barażach o utrzymanie zagra z Unią Janikowo. Jeżeli przegra lub zremisuje, jej rywalem będzie Śląsk Wrocław.
Radomsko to zespół, o którym ostatnio jest głośno w całej Polsce. W poprzedniej kolejce piłkarze tej drużyny zagrali katastrofalnie i przegrali u siebie 0:1 z Zagłębiem Lubin, co dało rywalom awans do ekstraklasy. Po meczu kibice nie mieli wątpliwości, że zawodnicy RKS sprzedali mecz, krzyczeli w ich kierunku: "Sprzedawczyki! Złodzieje!". Dwa dni obradował zarząd RKS, który analizował przebieg spotkania, rozmawiał z trenerami i zawodnikami. Na efekty nie trzeba było dłużej czekać. - Wnioskujemy do PZPN o karę sześciu miesięcy bezwzględnej dyskwalifikacji i rozwiązania kontraktów z winy zawodników dla siedmiu piłkarzy. Chodzi o Tomasza Borkowskiego, Rafała Dopierałę, Bogdana Jóźwiaka, Radosława Kowalczyka, Zdzisława Leszczyńskiego, Artura Prokopa i Mariusza Unierzyskiego - mówi Jerzy Strzembosz, rzecznik prasowy RKS.

Tych siedmiu piłkarzy oraz Jacek Berensztajn, Krzysztof Kukulski, Jarosław Lato, Dariusz Filipczak, Artur Kowalski i Krzysztof Smoliński zostało także ukaranych finansowo. - Wysokość kary jest uzależniona od funkcji w drużynie i "zaangażowania" w mecz. Piłkarze na pewno odczują to w swoich kieszeniach - dodał Strzembosz.

Arka nie ma jednak co liczyć, że nie walczące już o nic Radomsko "odpuści" mecz ostatniej kolejki. Do Gdyni nie przyjechała siódemka piłkarzy podejrzanych o sprzedanie meczu z Zagłębiem, co powoduje jednak, że RKS będzie mocno osłabiony, w składzie znajdą się juniorzy.

Dla drużyny Wojciecha Wąsikiewicza, który po raz pierwszy poprowadzi dziś Arkę w Gdyni, ten mecz jest niezwykle istotny. Co prawda, nie da się już uniknąć gry w barażach, ale od wyniku spotkania z Radomskiem zależy, na kogo gdynianie trafią w barażach o utrzymanie w II lidze. Wygrana oznacza, że Arka awansuje na 12. miejsce w tabeli i w barażu zagra z przeciętną Unią Janikowo. Inny wynik oznacza 13. miejsce i grę z silnym Śląskiem Wrocław.

- Jeżeli trafimy na Unię, to powinniśmy sobie poradzić. Mamy zbyt duży potencjał, żeby było inaczej - mówi Wąsikiewicz. - Śląska nie znam. I wolałbym uniknąć rywalizacji z tym zespołem, choćby ze względu na kibiców. Przecież wszyscy pamiętają, jaką tragedią skończył się ostatni mecz Arki ze Śląskiem, zginął wtedy kibic.

* Piątkowy mecz Arka - Radomsko na stadionie przy ul. Olimpijskiej w Gdyni rozpocznie się o godz. 17. Bilety: 20, 15 i 10 zł, dzieci do lat 10 - wstęp wolny.