Badminton. Wspaniały występ juniorów w Mistrzostwach Polski

Trzy dni trwały w hali Polonia mistrzostwa Polski juniorów i młodzieżowców w badmintonie. Ich gwiazdą był częstochowianin Adam Cwalina.
W zakończonej w niedzielę imprezie wystartowało 186 zawodniczek i zawodników z 36 klubów. Ich poczynania na kortach oceniało 20 sędziów. Badmintoniści KS Kolejarz Częstochowa nie zawiedli i trzykrotnie stawali na podium.

Dwa złote krążki w gronie juniorów - zawodników do 19. roku życia - zdobył Adam Cwalina. Wygrał finał singla oraz z Ewą Jarocką (Hubal Białystok) stanęli na najwyższym podium w grze mieszanej. Kolejny medal zdobyła Anita Tkaczyk. Częstochowianka grająca w parze z Olgą Fliśnikowską (AZS UW Warszawa) wywalczyła brąz w grze podwójnej młodzieżowców. W tej kategorii grają zawodnicy, którzy nie przekroczyli 21. roku życia.

- Czy są powody do zadowolenia? Jak najbardziej - mówi trener częstochowskich zawodników Tadeusz Brzozowski. - Organizowaliśmy te mistrzostwa także z myślą o tym, aby z jak najlepszej strony pokazali się zawodnicy z naszego klubu. Liczyłem na złote medale Cwaliny i nie zawiodłem się.

- Plan maksimum został w stu procentach zrealizowany. Zakładałem dwa złota i są - śmieje się Adam Cwalina. - Co prawda w finałowym meczu gry pojedynczej musiałem sporo się namęczyć, aby pokonać rywala. Wojtek Poszelężny z Technika Głubczyce postawił wysoko poprzeczkę. Pierwszego seta przegrałem, ale w dwóch następnych nie dałem sobie wydrzeć zwycięstwa.

- Cały rok nie trenowałam. Ze względu na studia nie miałam zbyt wiele czasu na intensywne ćwiczenia - mówiła Anita Tkaczyk. - Tym bardziej cieszę się z brązowego medalu.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Juniorzy. Gra pojedyncza mężczyzn. Adam Cwalina (Kolejarz Częstochowa). Gra pojedyncza kobiet. Agnieszka Wojtkowska (Technik Głubczyce). Gra podwójna mężczyzn. Łukasz Mordeń (MKS Garwolin), Wojciech Szkudlarczyk (PTS Puszczykowo). Gra podwójna kobiet. Idalia Haracz, Żaneta Zając (obie Technik Głubczyce). Gra mieszana. Adam Cwalina (Kolejarz Częstochowa), Ewa Jarocka (Hubal Białystok). Młodzieżowcy. Gra pojedyncza mężczyzn. Rafał Hawel (Technik Głubczyce). Gra pojedyncza kobiet. Nadieżda Kostiuczyk (SKB Suwałki). Gra podwójna mężczyzn. Marcin Dernoga, Paweł Lenkiewicz (obaj Hubal Białystok). Gra podwójna kobiet. Agata Droszewicz (Warmia Olsztyn), Paulina Matusewicz (Piast Słupsk), Gra mieszana. Rafał Hawel (Technik Głubczyce), Nadieżda Kostiuczyk (SKB Suwałki).

Adam Cwalina

Badmintonista z częstochowskiego Kolejarza wywalczył na mistrzostwach Polski juniorów dwa złote medale: w singlu i mikście (z Ewą Jarocką z Hubala Białystok). 19-latek jest wielką nadzieją polskiego badmintona. Ma już w dorobku medale mistrzostw Polski seniorów oraz drużynowe wicemistrzostwo Europy w kategorii kadet, wywalczone w 2001 roku w Belgii. Przygodę ze sportem zaczynał przed 12 laty w Kolejarzu. Kilka dni temu zdał maturę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach, gdzie uczył się przez ostatnie cztery lata. - Poszło mi bardzo dobrze - ocenił. - Na świadectwie dojrzałości będę miał same piątki i jedną czwórkę z pisemnego polskiego. Teraz mam trochę odpoczynku. Od października zamierzam studiować na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i nadal trenować w Głubczycach, gdzie jest centrum przygotowań olimpijskich. Na olimpiadę w Atenach nie udało mu się zakwalifikować, ale Cwalina już planuje, by za cztery lata pojechać do Pekinu. - W tym roku na igrzyska zakwalifikowało się aż pięciu reprezentantów naszego kraju - podkreśla. - Polski badminton jest coraz mocniejszy.