Żużel. Włókniarz w Bydgoszczy bez Ułamka

Sebastian Ułamek w czwartek wieczorem złamał obojczyk w meczu ligi angielskiej. - To bardzo duże osłabienie przed meczem w Bydgoszczy - podkreśla menedżer Jacek Gajewski
Ułamek ścigał się na torze w Coventry w barwach Oxfordu. Upadł w czwartym biegu, jadąc na trzeciej pozycji. Trafił do szpitala, gdzie stwierdzono złamanie obojczyka. Częstochowianin nie wrócił do kraju. Zdecydował się na zabiegi u dr. Simpsona w Ipswich, który laserowo leczy tego typu urazy. Przerwa w startach może potrwać kilka tygodni. A to oznacza, że zawodnika zabraknie nie tylko w niedzielnym meczu w Bydgoszczy, ale również z Atlasem we Wrocławiu (6 czerwca), ZKŻ Zielona Góra (20 czerwca - w Częstochowie) i - prawdopodobnie - z RKM (27 czerwca - w Rybniku).

Co gorsza Ułamek w wymienionych spotkaniach nie będzie mógł być zastępowany. Taką szansę daje wprowadzony od tego sezonu nowy przepis, ale dotyczy tylko trzech zawodników mających najwyższe średnie w drużynie. Tymczasem Sebastian po spotkaniu z Polonią Bydgoszcz w Częstochowie jest czwarty (średnia 2,06). Wyprzedzają go: Sullivan, Holta i Walasek (2,21). W tej sytuacji w jego miejsce w Bydgoszczy wystartuje Rafał Osumek.

- Jestem zmobilizowany. Motocykle są dobrze przygotowane. Będę chciał pokazać, że potrafię skutecznie walczyć - mówi "Osa", który w ostatnich dniach dostał z klubu dobrej klasy silnik i udanie zadebiutował w lidze czeskiej. Dla drużyny AK Slany zdobył 12 punktów.

Włókniarzy czeka w Bydgoszczy ciężka przeprawa. Przed dwoma tygodniami rywale wysoko przegrali w Częstochowie (29:61), ale jak mówi menedżer naszego zespołu Jacek Gajewski, "u siebie będą się stawiać". Ich atutem będzie znajomość specyficznego - zazwyczaj niezwykle twardego - toru. Świetnie czuje się na nim nie tylko Andreas Jonsson, ale też pozostali zawodnicy Polonii, którzy na wyjazdach tracą połowę swojej wartości.

- Proszę zwrócić uwagę na wynik meczu z Unią Tarnów. Polonia przegrała go minimalnie [43:47 - red.]. Na swoim torze nawet Michał Robacki może wygrać z każdym. Będziemy musieli bardzo uważać, tym bardziej pod nieobecność Sebastiana Ułamka. Jeśli wygramy, to walka o miejsce w czwórce nadal będzie leżała w naszych rękach. W przypadku porażki będziemy się musieli oglądać na innych - mówi menedżer.

W Bydgoszczy wiele będzie zależało od Osumka, Czerwińskiego i juniorów, ale najwięcej od liderów drużyny: Sullivana, Holty i Walaska. Cała trójka wystartuje w sobotę w turnieju Grand Prix we Wrocławiu i przekonamy się, w jakiej są dyspozycji.

- Ważne, żeby wypadli dobrze, bo wtedy w lidze będzie im się jechało łatwiej - dodaje Gajewski. - Wygląda na to, że wszyscy są w wysokiej formie. Walasek w Polsce jedzie znakomicie. Ryan, jeśli chodzi o styl jazdy, jest już sobą. Jeżeli dobrze będą się spisywać motocykle, to we Wrocławiu i w Bydgoszczy zobaczymy starego dobrego Sullivana.

W porównaniu z meczem w Częstochowie, w składzie bydgoszczan nastąpiła jedna zmiana. Andy'ego Smitha zastąpił Dariusz Fijałkowski.

- Andy nie pojedzie, bo poinformował nas, że nie ma sprzętu - mówi prezes BTŻ Bogdan Sawarski. - Przygotowuje się do meczu z Rybnikiem.

- Pieniądze zarobione w Anglii i Niemczech mają mu pozwolić na lepsze przygotowanie silników, które odebrał od tunera Petera Johnsa - dodaje opiekun zawodnika w Polsce Jarosław Ratkowski.

Poloniści w piątek mieli ostatni trening przed niedzielnym meczem. - To nie będzie dla nas pojedynek o wszystko, ale bardzo chcemy wygrać - zapowiada prezes Sawarski. - Można go porównać do spotkania z Unią Tarnów, chociaż wtedy był dodatkowy smaczek w postaci startu braci Gollobów. Ale Unia i Włókniarz to drużyny podobnej klasy. Ciężko będzie wygrać, ale powinno być dobrze. Kowalik i Krzyżaniak już w środę na treningu pokazali, że są dobrze dopasowani do toru - dodaje.

Niedzielny mecz w Bydgoszczy rozpocznie się o godz. 17.

Budlex Polonia

9. Andreas Jonsson 2,70
10. Dariusz Fijałkowski 1,00
11. Jacek Krzyżaniak 1,67
12. Mirosław Kowalik 1,19
13. Michał Robacki 1,41
14. Krystian Klecha 0,91
15. Marek Cieślewicz 1,07
Złomrex Włókniarz

1. Rafał Osumek 1,50
2. Zbigniew Czerwiński 1,13
3. Ryan Sullivan 2,37
4. Grzegorz Walasek 2,21
5. Rune Holta 2,32
6. Michał Szczepaniak 1,13
7. Mateusz Szczepaniak 1,00