Juniorzy Górnika Zabrze zagrają w austriackim Tyrolu

Juniorzy Górnika Zabrze od kilku dni nie mogą zasnąć. Młodzi piłkarze zabrzańskiego klubu w czasie weekendu wezmą udział w niezwykle silnie obsadzonym turnieju Cordial Cup.
Turniej będzie rozgrywany na boiskach w Kirchbergu i Kitzbuehel, malowniczych miasteczkach położonych w sercu austriackiego Tyrolu, a weźmie w nim udział aż 47 zespołów.

Piłkarze będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych - do lat 11, 13 i 15. Zawodnicy Górnika zaprezentują się w dwóch najstarszych rocznikach.

Zawody odbędą się po raz siódmy, a piłkarze z Zabrza wezmą w nich udział po raz drugi.

W zeszłym roku juniorzy Górnika spisali się znakomicie. W kategorii wiekowej do lat 15 zajęli drugie miejsce. Przegrali tylko z FC St. Gallen. Szwajcarski zespół triumfował w pięciu ostatnich edycjach imprezy. Teraz też będzie faworytem turnieju. - Bardzo mocne ekipy przyślą Bayern Monachium, Austria Wiedeń i 1.FC Kaiserslautern - wylicza Jan Loscha, dzięki któremu młodzi Polacy zagrają w Tyrolu.

Loscha, przed laty działacz Górnika, jest teraz menedżerem piłkarskim działającym głównie na rynku niemieckim.

- Gdy organizatorzy spytali mnie, czy nie znam jakichś mocnych drużyn z Polski, nie miałem wątpliwości, że na umiejętnościach piłkarzy Górnika się nie zawiodą - podkreśla.

- Gospodarze zawodów docenili nas i w tym roku będziemy mieć w Austrii już dwie drużyny. Dla naszych chłopaków to wyróżnienie, a przede wszystkim okazja, by podnosić swoje umiejętności - mówi Tomasz Fatyga, prezes Młodzieżowej Szkółki Piłki Nożnej działającej przy zabrzańskim klubie.

Dla chłopców z młodszego rocznika będzie to debiut w imprezie tej rangi. - Do tej pory z rywalami z zagranicy grali tylko na hali. Już się nie mogą doczekać. Chcą grać z najlepszymi. Marzy im się Bayern Monachium i Kaiserslautern - uśmiecha się Jerzy Urban, trener zespołu.

Sławomir Kapciński, szkoleniowiec starszego rocznika, nie ukrywa, że sukces sprzed roku może być trudny do powtórzenia. - Wtedy Górnik rywalizował z ośmioma drużynami, teraz będzie ich już szesnaście. W grupie mamy trzy zespoły z Niemiec, a moi chłopcy nigdy nie grali z drużynami z tego kraju. Wierzę jednak w swój zespół. Naszą najsilniejszą stroną jest druga linia, którą pokieruje Dawid Krygier. W drużynie jest też sześciu zawodników, którzy są w kadrze Śląska - podkreśla szkoleniowiec.Rywale Górnika

Rocznik 1991

Austria Wiedeń

Bezirksauswahl Tiroler Unterland (reprezentacja okręgu)

FC Horgen am Zurichsee

SV Waldhof Mannheim

Rocznik 1989

FC Holzheim

Vfl Leverkusen

SV Waldhof Mannheim

(do dalszej fazy turnieju awansują po dwie najlepsze drużyny z grupy)