Przypominamy wrocławskie zawody Grand Prix - 18 maja 1996 rok

W sobotni wieczór we Wrocławiu triumfował żużlowiec miejscowego Atlasu Polsat - Tommy Knudsen. Zawody obserwowało około 30 tys. kibiców. Popularny "Tommy" dysponował bardzo szybkimi motocyklami GM, z ukośnie położonym silnikiem. Tomasz Gollob się nie liczył. Jedynie w 19. biegu pokonał Knudsena i Nielsena. - Tym zwycięstwem pokazałem, że coś potrafię. Kibice będą z pewnością pamiętać ten bieg, w którym dostarczyłem im tylu emocji - pocieszał się bydgoszczanin, który ostatecznie zajął 8. miejsce. Wcześniej Gollob definitywnie stracił szansę na występ w finale A, po tym jak Rickardsson zdobył w ostatnim biegu jeden punkt (był lepszy w bezpośrednim pojedynku z Gollobem). W biegu o miejsca 5.-8. Polak dostał na pierwszym wirażu szprycę spod kół Gustafssona, spadł z drugiej lokaty na ostatnią i zrezygnował z walki. Chwilę później w finale A taką szprycą mógł potraktować rywali Knudsen. Wygrał start i walkę w pierwszym wirażu. Rickardsson, który wyprzedził na dystansie Nielsena, nie był w stanie już dogonić Duńczyka.

Na piątkowym treningu poprzedzającym zawody jako pierwszy pojawił się Rickardsson. Jego van i namioty zajęły większą część parkingu. Szwed długo nie chciał ich usunąć, ignorował nawet wysłanników organizatora imprezy. Dopiero po długich namowach ustąpił i jego koledzy z toru mogli już... normalnie poruszać się po parkingu. W tamtym czasie nowego ducha w imprezę tchnęła duńska telewizja TV-3, która była głównym sponsorem imprezy. Walka żużlowców, po raz pierwszy pokazywana przez kilkanaście kamer, w tym także umieszczonych na kaskach zawodników, ukazała światu speedway, jakiego dotąd nie widział. Wyniki rundy zasadniczej GP we Wrocławiu: 1. Tommy Knudsen (Dania) - 11 (3, 3, 3, 1, 1); 2. Hans Nielsen (Dania) - 11 (3, 1, 3, 2, 2); 3. Billy Hamill (Stany Zjednoczone) - 11 (2, 3, 1, 2, 3); 4. Tony Rickardsson (Szwecja) - 10 (2, 2, 2, 3, 1); 5. Tomasz Gollob - 10 (3, 0, 3, 1, 3).

Finał A: 1. Knudsen, 2. Rickardsson, 3. Nielsen. Czołówka klasyfikacji GP po wrocławskim turnieju: 1. Knudsen - 25 pkt; 2. Rickardsson - 20 pkt; 3. Nielsen - 18 pkt; 4. Hamill - 16 pkt; 5. Gustafsson - 14 pkt; 6. Havelock - 12 pkt; 7. Hancock - 11 pkt; 8. Gollob - 8 pkt.

W 1996 roku tytuł indywidualnego mistrza świata zdobył Amerykanin Billy Hamill.