Małgorzata Bury i Michał Bernardelli z Warszawianki zwycięzcami Biegu Konstytucji

Prawie dwieście osób rywalizowało w poniedziałek w Biegu Konstytucji. Pierwsi odcinek od Sejmu do Belwederu przebiegli zawodowcy - 25-letnia Małgorzata Bury i rok młodszy Michał Bernardelli z Warszawianki.
- Jak zwyciężyć w takim biegu? Taktyka. Wszystko to taktyka. Na początku trzymam się kolegów, biegnę im "na plecach". Dopiero na kilka metrów przed metą zaczynam wyprzedzać - mówił uszczęśliwiony Michał Bernardelli, który podium przy pomniku marszałka Piłsudskiego opuszczał z grillem. Mniejsze, za to bardziej kolorowe pudełko z grillem dostała jego koleżanka z klubu Warszawianka Małgorzata Bury, pierwsza wśród kobiet, wicemistrzyni Europy juniorek z 1997 roku. Bieganie to dla niej sposób na życie. Codzienne treningi są lekiem na odreagowanie stresu związanego z życiem w wielkim mieście. - Kiedy wzbiera we mnie agresja, idę pobiegać - mówi szczupła blondynka o łagodnym uśmiechu. - Kobiety też wpadają w gniew i bywają impulsywne, dlatego dobrze, jeśli nadmiar energii mogą spożytkować na sport. Podobnego zdania jest Anna Górnicka- Antonowicz, 35-letnia biegaczka UNTS Warszawa, równie drobna i delikatna, co Małgorzata Bury. Trenuje biegi na orientację, a pięciokilometrowy wyścig traktuje jako rodzaj treningu. Kręta trasa od Sejmu do Belwederu, poprzez Park Agrykola i stromą skarpę w Łazienkach, nie było dla niej specjalnym wyzwaniem.

Zarówno Małgorzata Bury, jak Michał Bernardelli, obok karierę sportową łączą z nauką. Bernardelli, po ukończeniu matematyki i informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, pisze pracę doktorską i studiuje jednocześnie na pierwszym roku fizyki. Pochodząca z Biłgoraja Małgorzata Bury ukończyła stosunki międzynarodowe na UW, a niedługo broni pracy magisterskiej na warszawskiej AWF.

W czternastym roku biegu zanotowano rekord frekwencji. Na metę dobiegło wczoraj 199 zawodników. Kilku - z flagą polską i unijną, bo - jak tłumaczyli - w takich biegach bardziej niż o wygraną chodzi o zamanifestowanie poglądów.

Wyniki: Mężczyźni: 1.Michał Bernardelli (Warszawianka) 13.41; 2.Mariusz Giżyński (Płock) 13.51; 3.Maciej Wojciechowski (NKS Namysłów) 14.04; 4.Jarosław Bieniecki (OTK Rzeźnik Gliwice) 14.18; 5.Tomasz Blados (Gwardia Warszawa) 14.34; 6.Piotr Juńczyk (JW Wesoła) 14.40; Kobiety: 1.Małgorzata Bury (Warszawianka) 17.24; 2.Anna Górnicka-Antonowicz (UNTS Warszawa) 18.37; 3.Emilia Rybi (AZS AWF Warszawa) 19.30.