Polonia Warbud - Idea Śląsk 68:73

Idea-Śląsk Wrocław wygrała w Warszawie z Polonią-Warbud trzeci mecz półfinału 73:68. Prowadzi w rywalizacji 2:1 i już w środę może zostać pierwszym finalistą play-off Era Basket Ligi.
Adam Wójcik i Lynn Greer nie po raz pierwszy i zapewne nie ostatni przesądzili o wygranej Idei-Śląska Wrocław. Zdobyli w sumie 51 z 73 punktów zespołu i trafiali w najważniejszych akcjach.

Trener Wojciech Kamiński przed meczem trzecim mówił, że kluczem do zwycięstwa będzie zatrzymanie pozostałych zawodników Śląska i nie przejmował się specjalnie zdobyczami Wójcika i Greera. Niemal się to udało, bo poza Tanelem Teinem gracze drugoplanowi z Wrocławia nie mogą się niczym pochwalić. Ale superduet wielkich - większych na pewno niż ma Polonia - gwiazd polskiej ligi wystarczył do złamania ducha "Czarnych Koszul".

Obaj wrocławscy liderzy znakomicie grali już w pierwszej połowie. Wójcik świetnie przepychał się pod koszem, był nie do zatrzymania i zdobył w tym czasie 17 punktów. Bronić przeciwko niemu próbowali po kolei wszyscy wysocy gracze Polonii, ale nawet dwóch obrońców naraz to było na niego za mało. Po słabszej pierwszej kwarcie rozhulał się także Greer. Tym razem to on zmęczył Rolandasa Jarutisa, który wymusił kilka błędów Amerykanina na początku meczu, ale później był bezradny. Greer po 20 minutach gry miał na koncie 14 punktów.

Polonia prowadziła po kontrach w 6. min 18:6, a w 27. min jeszcze 53:47. W czwartej kwarcie Idea znów dogoniła, a w końcówce grały nerwy. Wszyscy po kolei najważniejsi zawodnicy obu zespołów nie trafiali z łatwych, wydawałoby się, pozycji. Bardziej trzęsły się jednak ręce graczom Polonii i znów w rolach głównych wystąpiły większe gwiazdy Idei. W ostatnich 70 sekundach najpierw Wójcik wykorzystał wolne, potem Greer ograł Jarutisa i trafił spod kosza. Kiedy Eric Elliott po raz kolejny spudłował, tym razem spod kosza (0 punktów lidera warszawiaków w II połowie), było już po meczu. Przez ostatnie pięć minut Polonia zdobyła tylko cztery punkty i dlatego nie mogła tego meczu wygrać.

Czy koncepcja Kamińskiego na pokonanie Śląska upadła? - Nie do końca, bo gdybyśmy zdobyli punkty w ostatnich minutach, nie byłoby kontry i wygralibyśmy 71:70, czyli dokładnie tak jak mówiłem wczoraj - mówił trener Polonii, który wiele razy sugerował po meczu, że sędziowie nie odgwizdali fauli przy wejściach warszawiaków pod kosz w ostatniej minucie. Ale nie miał racji.