Romuald Szukiełowicz nowym trenerem Aluminium Konin

Zastąpił on Pawła Kowalskiego. W czwartek Szukiełowicz zadebiutuje w Koninie w meczu z Ruchem Chorzów.
Szukiełowicz jest już trzecim trenerem w konińskim zespole w tym sezonie, wcześniej Aluminium prowadzili Janusz Białek i do wczoraj Paweł Kowalski. - Umowę z trenerem Kowalskim rozwiązaliśmy za porozumieniem stron - poinformował rzecznik prasowy Aluminium Leszek Czajor. Powodem jego zwolnienia są oczywiście słabe wyniki, które zepchnęły zespół z Konina na ostatnie miejsce w tabeli. Działacze Aluminium, zmieniając trenera po raz kolejny, chcą przekonać kibiców, że zależy im na utrzymaniu się drużyny w II lidze.

Znamy go z Lecha

Romuald Szukiełowicz ma 55 lat. Jako zawodnik występował m.in. w Śląsku Wrocław. Jako trener szkolił piłkarzy Śląska Wrocław, Pogoni Szczecin, Zawiszy Bydgoszcz, Lecha Poznań czy Hutnika Kraków. W Poznaniu pracował w sezonie 1994/95. Zasłynął wtedy koncepcją zbudowania tu "lokomotywy odjeżdżającej rywalom od 70. minuty". Katorżnicza praca nad kondycją nie sprawdziła się, Lech sukcesu nie odniósł. Ostatnio przez kilka miesięcy Szukiełowicz przebywał w Australii.

Trzeba być agresywnym

Nowy trener już rozpoczął zajęcia z zawodnikami. - Kiedyś zdecydowałem się pracować w ostatnim zespole I ligi i utrzymałem go. Lubię trudne sytuacje - mówi Romuald Szukiełowicz.

Trener zapewnia, że obecni zawodnicy Aluminium pod względem piłkarskim są na niezłym poziomie. Większy problem leży raczej w mentalności i motywacji zawodników. - Muszą być agresywni, nie mogą zostawiać miejsca na boisku. Tak się dzisiaj gra - wylicza Szukiełowicz i dodaje: - Trudno mi powiedzieć, jak zawodnicy są przygotowani do sezonu, ale to szybko pokaże boisko - mówi trener Aluminium.

Czy oznacza to, że trener Kowalski nie zostawił swojemu następcy żadnych wskazówek? - Znamy się z Pawłem nie od dziś, ale przyznam, że tylko podaliśmy sobie rękę na powitanie. Dłuższych rozmów nie było - wyjaśnił szkoleniowiec.

Sprawdzian z Ruchem

Aluminium, żeby utrzymać się w II lidze, musi zacząć regularnie wygrywać. Kolejna okazja już jutro, do Konina przyjeżdża Ruch Chorzów. Początek spotkania o 16.30. Chorzowianie zajmują 10. miejsce - ostatnie, które gwarantuje pozostanie w lidze. Aluminium traci do nich 8 pkt. Pięć punktów brakuje piłkarzom z Konina do strefy barażowej. Do zakończenia sezonu zawodnicy Aluminium rozegrają jeszcze osiem spotkań.