O co chodzi w snowboardzie?

Konkurencje snowboardowe można z grubsza podzielić na dwa rodzaje: alpejskie (alpine) i freestyle'owe. Zasady rozgrywania konkurencji alpejskich są w zasadzie identyczne, jak w przypadku narciarstwa - o wyniku decyduje czas, w jakim zawodnik przejeżdża trasę. Freestyle nie jest tak wymierny i przypomina pod tym względem łyżwiarstwo figurowe: tu o sukcesie decyduje inwencja, styl i przychylność sędziów...

Kiedy w połowie lat 90. organizację wszystkich najważniejszych zawodów przejął Międzynarodowy Związek Narciarski (FIS), kilka konkurencji przestało być rozgrywanych. W 1998 r. deskarze zadebiutowali na igrzyskach olimpijskich w Nagano. Dziś wyczynowy snowboard składa się z ośmiu konkurencji.

Slalom

Trasa powinna się charakteryzować różnicą wzniesień między startem a metą od 120 do 180 m i musi być symetryczna. Zawodnicy mają do pokonania co najmniej 35 bramek (na przemian niebieskie i czerwone), rozstawionych w odległości 8-15 m. Rozgrywane są dwa przejazdy o inaczej rozstawionych bramkach. Do drugiego przejazdu kwalifikują się najlepsi zawodnicy, a wygrywa ten, który ma najlepszy czas drugiego przejazdu.

Slalom równoległy

Konkurencja podobna do slalomu, tyle że na dwóch równolegle położonych torach ścigają się dwaj zawodnicy jednocześnie. Różnica wzniesień między startem a metą wynosi 80-120 m, a do pokonania jest co najmniej 20 bramek (niebieskich na jednej trasie, czerwonych na drugiej). W eliminacjach zawodnicy startują pojedynczo, a najlepsi kwalifikują się do finałów rozgrywanych już systemem pucharowym. W tej fazie o zwycięstwie nad rywalem decyduje lepszy czas łączny dwóch przejazdów (na torze niebieskim i czerwonym).

Slalom gigant

Różnica wysokości miedzy punktem startu a metą wynosi 200-400 m. Zawodnicy mają do pokonania co najmniej 22 bramki, rozstawione w odległości minimum 10 m. Zwycięzca wyłaniany jest w podobny sposób, jak w slalomie.

Slalom gigant równoległy

Zasady rywalizacji są podobne jak w slalomie równoległym. Różnica wysokości między startem a metą to 120-200 m, bramki rozstawione są co 20-25 m, a do pokonania jest ich co najmniej 13.

Supergigant

Najszybsza konkurencja snowboardowa. Różnica wzniesień to 350-550 (!) m. Do pokonania zawodnicy mają nie mniej niż 25 bramek. Rozgrywa się tylko jeden przejazd, wygrywa zawodnik z najlepszym czasem.

Snowboard cross

Konkurencja alpejska, która wymaga jednak od zawodników posiadanie umiejętności charakterystycznych dla freestyle'u, czyli skoków. Czterech do ośmiu zawodników startuje na jednej trasie, a wygrywa ten, który jako pierwszy minie linię mety. Tor ma długość od 100 do 240 m, a różnica wzniesień między startem a metą liczy 80-200 m. Oprócz normalnych bramek na trasie czyha na zawodników wiele przeszkód, jak muldy, "hopki" (czyli skocznie) i wyjątkowo ostre zakręty. W eliminacjach zawodnicy startują na trasie snowboard crossu pojedynczo, a o wejściu do fazy finałowej decyduje czas przejazdu. W finałach walka odbywa się systemem pucharowym - po każdym biegu połowa najsłabszych zawodników odpada.

Halfpipe

Konkurencja zdecydowanie freestyle'owa. Zawodnicy rywalizują w śnieżnej rynnie (jak wskazuje angielska nazwa konkurencji - w "połowie rury") o długości 100-120 m, szerokości 13-17 m, a boczne ściany powinny mieć wysokość 3-4,5 m. W kwalifikacjach startują wszyscy zawodnicy, a ścisła czołówka już po pierwszym przejeździe awansuje do finału. Pozostali mają drugi przejazd, by dołączyć do grona finalistów. W decydującej rozgrywce zawodnicy maja dwa przejazdy, a przy ustalaniu kolejności decyduje wynik osiągnięty w lepszym przejeździe.

Ewolucje i tricki wykonywane w halfpipe przez zawodników ocenia pięciu sędziów. Jeden ocenia ewolucje bez obrotu, drugi ewolucje z obrotami, trzeci - wysokość skoków, a dwaj kolejni - wrażenie ogólne.

Big Air

Druga z konkurencji freestyle'owych. Zawodnicy skaczą na specjalnie przygotowanej skoczni, a sędziowie oceniają długość, wysokość, trudność i przede wszystkim styl skoku. Kwalifikacje i finały rozgrywane są podobnie jak w halfpipe.

Zapisy do szkółki

Sekcja Snowboardu Malta-Ski Poznań przyjmuje zapisy do szkółki dzieci w wieku 7-12 lat. Zgłoszenia przyjmuje trener Piotr Maruszewski (tel. 888 422 709, e-mail: pmaruszewski@yahoo.com).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.