I Międzynarodowy Turniej Kibiców w Piłce Nożnej

Juventus Turyn, Werder Brema, FC Den Haag, Diosgyor Miskolc, Zenit St. Petersburg zagrają w Warszawie. W sobotę i niedzielę w Hali Piłkarskiej na Bemowie będą rywalizować kibice tych drużyn. Do tego BKS Bielsko-Biała, Olimpia Elbląg, Pogoń Szczecin, Zagłębie Sosnowiec i Legia Warszawa
- Z kibicami tych wszystkich zespołów jesteśmy zaprzyjaźnieni. Z holenderskim FC Den Haag od początku lat 90., kiedy zostaliśmy zaproszeni do nich do Holandii na turniej. Międzynarodowy turniej kibiców jest natomiast pierwszą taką imprezą na polską skalę - informuje Łukasz Kowalski, rzecznik Stowarzyszenia Sympatyków Legii - organizatora dwudniowych zawodów. - Zrezygnowaliśmy z zaproszenia kibiców, którzy nie są z nami zaprzyjaźnieni. Jeżeli impreza na stałe wejdzie do kalendarza, to w następnych latach się zastanowimy. Ale na razie postawiliśmy na przyjaciół - dodał Kowalski.

Stowarzyszenie wystosowało zaproszenia także do kibiców Paris St. Germain, Rapidu Wiedeń i Chicago Fire. Ci nie mogli przybyć bo Rapid gra derby z Austrią, a PSG klasyczny mecz ligi francuskiej z Olympique Marsylia. Amerykanie mieli kłopoty z załatwieniem przylotu.

Kibice przyjezdni zostaną zakwaterowani w hotelu Hilton. Podróż opłacą sami, natomiast wyżywienie i kwaterunek pokryją organizatorzy. Oprócz Stowarzyszenia są nimi władze dzielnicy Warszawa Bemowo. - To dla nas wyzwanie. Mam nadzieję, że po zakończeniu turnieju będziemy mogli sobie powiedzieć, że była to udana impreza - deklaruje burmistrz dzielnicy Włodzimierz Całka, także wiceprezes CWKS Legia Warszawa.

Kibice Legii do tego meczu przygotowywali się przez kilka tygodni pod okiem trenera Mariusza Gila. - Nie posiłkujemy się zawodowymi piłkarzami, np. z rezerwowej drużyny Legii. Chcemy, by zagrali prawdziwi kibice - mówi Kowalski.

Turniej rozpocznie się w sobotę rano i potrwa do godz. 16 w niedzielę. Potem wszystkie drużyny pojadą na Łazienkowską obejrzeć ligowy mecz Legii z Górnikiem Zabrze (godz. 17.15). W międzyczasie - o 14 - także w Hali Piłkarskiej przy ul. Księcia Bolesława odbędzie się spotkanie dziennikarze - parlamentarzyści/samorządowcy.

Impreza będzie miała charakter zamknięty. - Niedługo Warszawę czeka szczyt europejski i w całym mieście zaostrzono przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Nie chcemy, aby na naszych zawodach pojawili się ludzie ze służb. To nikomu nie jest potrzebne - powiedział Kowalski.