Sport.pl

Rewolucja w siatkarskiej Lidze Mistrzów

Europejska Federacja Siatkówki (CEV) chce rewolucji w męskiej Lidze Mistrzów. Czy polskie kluby to wytrzymają?


Rozgrywki zostaną rozbudowane - rozpoczną się już w październiku, w drugiej rundzie będzie więcej drużyn i meczów. - Koszty udziału są duże, a zdaniem wielu klubów spotkań jest zbyt mało. Także sponsor - firma Indesit - chciałby ich więcej. Zmiany mają zostać zaakceptowane w Rydze 24 kwietnia. Na 99 proc. zostaną przyjęte - mówi Marta Alf, odpowiedzialna za sprawy międzynarodowe w PZPS, członek komisji pucharów CEV.

W ostatnich czterech latach w LM grał Mostostal Kędzierzyn-Koźle. - Zajmując trzecie miejsce w Final Four, rozegraliśmy dziesięć spotkań. Teraz chcących awansować do finału czeka 18 spotkań - mówi Grzegorz Gawor, wiceprezes. - Do tego dochodzi minimum 27 meczów w lidze, jeżeli ktoś walczy o medale, i kolejne dziewięć potyczek w Pucharze Polski, jeśli marzy o trofeum. W sumie 54 spotkania. Nie wiem, jaki zespół to wytrzyma, bo nawet czołowe mają szczupłe kadry. Przed rokiem rozegraliśmy 45 meczów i goniliśmy ostatkiem sił. Inna sprawa to koszty. Organizacja jednego meczu to wydatek 50-60 tys. zł - dodaje Gawor.

Jesienią w LM zagrają Ivett Jastrzębie (mistrz) i Polska Energia Sosnowiec (Puchar Polski). Ich szefowie mają inne zmartwienia. - Czekamy na ostateczne decyzje, a na razie szukamy sali, w której zagramy w LM. Nasza nie spełnia wymogów, katowicki Spodek jest drogi, dlatego zastanawiamy się, czy nie grać np. w czeskich Vitkovicach lub Ostrawie - tłumaczy Zdzisław Grodecki, dyrektor Ivettu.Projekt zmian

Rozgrywki LM mają zaczynać się 20 października, a nie w grudniu.

Wariant I: 16 zespołów (dotychczas 20) podzielonych na cztery grupy, gra się mecz i rewanż (sześć spotkań). Trzy najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do drugiej rundy.

Wariant II: 20 zespołów podzielonych na cztery grupy po pięć zespołów. Gra się osiem spotkań, trzy najlepsze zespoły z każdej z grup awansują do drugiej rundy.

W drugiej rundzie 12 zespołów podzielonych na dwie grupy. Gra się mecz i rewanż z wyjątkiem drużyn, z którymi rywalizowało się w pierwszej rundzie (do tabeli wlicza się te wyniki). Do play-off awansują trzy najlepsze drużyny z obu grup; gra się na przemian - 1 z 3 i 2 z 2. Zwycięzcy (mecz i rewanż) awansują do Final Four; czwartym zespołem będzie gospodarz wyłoniony po drugiej rundzie (do 18 lutego).