Lotos VBW Clima prowadzi 2:0

Bez niespodzianki w Gdyni. W półfinale mistrzostw Polski koszykarek CCC Aquapark Polkowice tylko w pierwszej połowie był równorzędnym rywalem dla Lotosu VBW Clima.

To, że koszykarki z Polkowic w ogóle dotrzymywały kroku mistrzyniom kraju, było z jednej strony zasługą skutecznej Justyny Kłosińskiej, która w pierwszej połowie trafiła 6 z 7 rzutów za dwa punkty, oraz Edyty Koryzny, z drugiej - słabszym zaangażowaniem w grę gdynianek. Może poza świetnie dysponowaną Małgorzatą Dydek, której praktycznie każdy rzut trafiał do celu. "Ptyś" w pierwszej połowie zdobyła 18 punktów, miała 89 proc. skuteczności w rzutach za dwa (8 celnych/9 oddanych), była bezbłędna w rzutach wolnych (2/2). Większych problemów z celnością nie miały też Chasity Melvin i Elaine Powell, ale obie Amerykanki tych prób wykonały zdecydowanie mniej.

Po kwadransie był remis 30:30, po dwóch kwartach 45:45. W zespole CCC Aquaparku tliła się jeszcze nadzieja na sprawienie niespodzianki.

- Jeżeli nie musisz, to się nie szarp z tą Pawlakową - trener Wojciech Spisacki instruował Agatę Nowacką. Ta ze zrozumieniem pokiwała głową, ale zaraz zwróciła się do Koryzny. - "Edwarda", gdyby co, to pomożesz w wyprowadzaniu akcji? - Pewnie, tylko krzycz od razu - zapewniała Koryzna, najlepsza w zespole gości.

Nowacka miała rzeczywiście ciężkie życie z Pauliną Pawlak, która niemal cały czas była tuż przy polkowiczance. W jednej z akcji Pawlak odebrała piłkę rozgrywającej CCC Aquapark, podała do Powell, ta uwolniła się spod kontroli Koryzny, przebiegła pół boiska, minęła dwie rywalki i zdobyła punkty (57:49). Po kilku następnych akcjach szkoleniowiec z Pabianic nie krył poirytowania. - Zajmijcie się grą. Po co ten teatr? - denerwował się. Choć do końca spotkania (Lotos VBW Clima prowadził 63:49) było jeszcze dwanaście minut, zwycięzca był już znany.

Ostatnie punkty meczu - rzutem za trzy - na 1,1 sekundy przed końcową syreną zdobyła Joanna Cupryś.

Zespoły grają do trzech zwycięstw. Następny mecz rozegrany zostanie 22 kwietnia (czwartek) w Polkowicach. Ewentualny czwarty mecz odbędzie się dzień później także w Polkowicach, piąty - 25 kwietnia (niedziela) w Gdyni.

Kwarty: 19:18, 26:27, 28:8, 27:19

Stan rywalizacji: 2-0 dla Lotosu VBW Clima

Lotos VBW Clima: Dydek 22, Melvin 20, Biba 12 (1), Powell 12, Sytniak 7 (1) oraz Wodopianowa 7 (1), Cupryś 7 (1), Mizrachi 6, Pawlak 5, Troina 2

CCC Aquapark: Kłosińska 15, Stempniewicz 9, Marczewska 8, Jasnowska 7 (1), Nowacka 0 oraz Koryzna 20, Pałka 5 (1), Waligórska 3 (1), Urban 3, Salska 2