Żużlowe derby z hymnem

Tu może być ewenement w polskiej historii żużla. W poniedziałek podczas derbowego meczu żużlowców z Torunia i Bydgoszczy tysiące kibiców będą mieli okazję zaśpiewać pierwszy raz hymn Apatora/Adriany.
To, z ilu gardeł zabrzmi utwór skomponowany i zaśpiewany pierwotnie przez czołówkę toruńskich muzyków, zależy tylko od fanów, którzy w lany poniedziałek o 16 zgromadzą się na stadionie przy ul. Broniewskiego. Mecz Apatora/Adriany z BTŻ Polonią będzie nie tylko okazją do sportowych emocji, ale również oficjalnym debiutem hymnu, który może odśpiewać nawet kilkanaście tysięcy widzów.

Każdy z nich będzie miał bowiem okazję do tego, aby włączyć się do utworu, którego tekst zostanie zawarty w programach na derby. Muzyka do niego została już nagrana w studiu w Dworze Artusa, a na poniedziałek zaplanowano oficjalną premierę "na żywo". Wspólnie zaśpiewają: Mariusz Lubomski, Andrzej Kraiński (Kobranocka), Jacek Bryndal (Atrakcyjny Kazimierz), Grzegorz Walczak, Grzegorz Kopcewicz, Jacek Beszczyński i Adam Nowak (Raz, Dwa, Trzy). Ten ostatni, lider zespołu regularnie wyróżnianego nagrodami rynku muzycznego, jest od wielu lat fascynatem żużla i bliski był tego, aby realizować się właśnie w rywalizacji na torze, a nie podczas koncertów muycznych. Ojciec zabierał go - jako dzieciaka - na mecze. Później Nowak rozważał karierę na motocrossie. - Tata nauczył mnie zamiłowania do sportu motorowego - mówi. Ostatecznie jednak wybrał muzykę. - Mam teraz okazję, aby połączyć wszystko, co lubię - mówi Nowak. Tuż przed rozpoczęciem zawodów wraz z kolegami z toruńskiego świata muzycznego zgromadzą się na murawie. - Mamy nadzieję, że razem z nami zaśpiewają wszyscy kibice - kończy organizator przedsięwzięcia Piotr Krajniak.

rzekJadą w derby

Apator/Adriana: 9. Protasiewicz, 10. Bajerski, 11. W. Jaguś, 12. Miedziński, 13. Crump, 14. Kalwasiński, 15. Ząbik; BTŻ Polonia: 1. Krzyżaniak, 2. Fijałkowski, 3. Robacki, 4. Kowalik, 5. Smith, 6. Jędrzejewski, 7. Klecha

Początek o 16. Sędziuje Leszek Demski z Ostrowa Wlkp. Bilety kosztują: 20 zł normalny,12 zł ulgowy, 25 zł na sektor wydzielony, 30 zł na trybunę główną; program 3 zł.Dla Gazety

Adrian Miedziński

najlepszy toruński junior

Cieszy nas, że liga rozpoczęła się dla nas tak udanie i oby równie dobrze szło nam dalej. Po meczu w Częstochowie nabraliśmy jeszcze pewności siebie na torze, to powinno pomóc w następnych meczach. Derby to derby i zawsze wiadomo, że zespoły szczególnie się na nie koncentrują, bo to też walka o prestiż i dla kibiców, ale myślę, że nie zawiedziemy.

not. rzekMichał Robacki

zawodnik BTŻ Polonii

Po ostatnim meczu miałem spore problemy ze sprzętem, m.in. z rozrządem, ale mój tuner Rysiu Kowalski już wszystko wyregulował. I w czwartkowym sparingu z GTŻ pokazałem, że nie zapomniałem, jak się jeździ. Poza tym specjalnie mieliśmy zbronowany tor, by nawierzchnia była bardziej luźna - podobna to toruńskiej, gdzie jeśli nawet jest twardo, to nie tak jak zwykle u nas. Dobrze się czułem na takim torze. W derby na pewno nie będzie nam łatwo. Apator ostatnio pokonał w Częstochowie mistrza kraju, ma za sobą tut własnego toru, który jest bardziej techniczny od naszego, ma przede wszystkim węższe łuki. Z drugiej strony przed meczem z Unią Tarnów mówiono, że nie wyjdziemy z 30 punktów, tymczasem pokazaliśmy, że stać nas na wyrównaną walkę z faworytem. Poza tym torunianie na inaugurację z zielonogórzanami też mieli problemy.

not. mac