Juniorskie zespoły - Radomiak Radom, rocznik 1985

Region radomski może pochwalić się aż 19. zespołami młodzieżowymi, uczestniczącymi w rozgrywkach szczebla centralnego. Postanowiliśmy je zaprezentować. Na pierwszy ogień idą juniorzy starsi Radomiaka Radom
Od kilku lat o zawodnikach Radomiaka z rocznika 1985 (w zespole występuje też kilku młodszych) mówi się - nieprzeciętne talenty. I to jest prawda. Zbyt duża rotacja w drużynie, częste zmiany szkoleniowców, a przede wszystkim spartańskie warunki, w jakich przychodzi tej drużynie ćwiczyć powodują, że nie nastąpiła jeszcze pełna eksplozja talentów, większości tych młodzieńców.

Pierwszym szkoleniowcem zespołu był Krzysztof Leszczyński. To on położył podwaliny pod późniejsze sukcesy ekipy. Wpoił młodym zawodnikom podstawy futbolu, zwracał baczną uwagę na szkolenie techniki, ale przede wszystkim zaszczepił w nich ambicję i nieustępliwość. W rozgrywkach trampkarzy drużyna przez dwa lata nie zaznała goryczy porażki! Potem, po awansie w 1999 r. do makroregionu, słynęła z nieobliczalności. Potrafiła wygrać z mistrzem Polski Polonią Warszawa, aby za chwilę stracić punkty ze słabeuszem. Zawsze jednak plasowała się w górnej połówce tabeli i wymieniana była jako jeden z faworytów rozgrywek.

Drużynę prowadziło do tej pory aż sześciu trenerów. Schedę po Krzysztofie Leszczyńskim przejął na dwa lata Lechosław Korba, prowadząc swoich podopiecznych do wielu spektakularnych zwycięstw. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn został odsunięty z pełnionej funkcji, a jego miejsce zajął na zaledwie miesiąc Włodzimierz Andrzejewski. Potem krótko opiekunem juniorów był niezwykle lubiany przez zawodników Jerzy Rot. Po nim przyszła kolej na Arkadiusza Skoniecznego, a od 7 września 2003 r. do dnia dzisiejszego szkoleniowcem jest Krzysztof Witarski.

Przez drużynę w rozgrywkach ligowych przewinęło się aż 54 zawodników. Byli wśród nich reprezentanci Polski - Kamil Szymczyk i Łukasz Szary. Pierwszy z nich to największy talent, jaki w ostatnich latach pojawił się na radomskich boiskach. Niestety, od kilku miesięcy nie trenuje. Drugi natomiast jest obecnie graczem SMS-u Łódź.

Ale są też inni. Meczem z Polonią Warszawa zadebiutował w minioną sobotę bramkarz, niespełna 17-letni Piotr Banasiak. To chłopak, który ma niesamowite "papiery na granie". Brak mu tylko specjalistycznego treningu. Podobnie zresztą jak jego bratu Michałowi - obdarzonemu genialnymi warunkami fizycznymi, pierwszemu golkiperowi zespołu. Ponad przeciętność wybijają się ponadto: człowiek do zadań specjalnych - Piotr Kwieciński, nieźle wyszkolony technicznie - Przemysław Skorupa, nieustępliwy i ambitny do bólu - Cezary Kiraga, superstrzelec - Maciej Lesisz oraz potrafiący zdobywać gole "z niczego" - Jacek Panek.

W obecnym sezonie, drużyna wsławiła się odniesieniem dziewięciu zwycięstw z rzędu. W tym okresie, Michał Banasiak przez 449 min zachowywał czyste konto, a Lesisz strzelił 13 bramek podczas 767 min gry.

Po wiosennych porażkach zespół ma już tylko teoretycznie szansę na walkę o mistrzostwo Polski. Zawodnicy kończą niebawem wiek juniora i zapewne wielu z nich z powodzeniem zasili ekipy seniorskie.RADOMIAK RADOM

Bramkarze: Michał Banasiak, Piotr Banasiak, Maciej Gospodarczyk.

Obrońcy: Łukasz Kaczor, Daniel Fijałkowski, Piotr Kwieciński, Marcin Mirkowski, Ireneusz Urbaniak, Tomasz Pragnący, Tomasz Skaliński, Konrad Ziółek.

Pomocnicy: Przemysław Skorupa, Konrad Tarka, Cezary Kiraga, Karol Gołębiewski, Kamil Szymczyk, Kamil Śledź.

Napastnicy: Maciej Lesisz, Krzysztof Grzyb, Jacek Panek, Wojciech Szczepanik.

Trener: Krzysztof Witarski. Kierownik drużyny: Lech Mosiołek.