Sport w skrócie

BEZ MEDALU W SZACHACH. Nie udało się Wojciechowi Morandzie wywalczyć medalu na zakończonych w Łebie mistrzostwach Polski juniorów w szachach. W grupie do lat 16 broniący złotego medalu sprzed roku kielczanin zajął czwarte miejsce (8 punktów w 11 partiach). Na 16. miejscu turniej dziewcząt (grupa do lat 16) skończyła Joanna Giemza z Farta Kielce. Jeszcze niżej sklasyfikowano dwóch szachistów Hetmana Ostrowiec: 32. był Piotr Skrzypczak (kat. do lat 18), a 35. jego brat Tomasz (do lat 16).

TRZY RAZY BRĄZ. Trzy brązowe medale wywalczyli bokserzy ze Świętokrzyskiego w Łodzi na XXII międzynarodowym turnieju bokserskim o "Srebrną Łódkę". Zdobyli je: Krzysztof Mastalerek (Star Starachowice, waga do 46 kg), Paweł Kita (Gwardia Kielce, 66 kg) i Karol Bernaciak (Star, 75 kg). Reprezentacja okręgu liczyła 7 pięściarzy. - To dobry występ, bo turniej był mocno obsadzony - powiedział Marian Treliński, sekretarz OZB. W Łodzi wystąpiło 89 zawodników z Polski, Niemiec i Białorusi.

KSZO NA TRZECIM. Piłkarze wodni KSZO Ostrowiec zajmują trzecie miejsce po rundzie zasadniczej mistrzostw Polski juniorów. Na trzecim turnieju eliminacyjnym w Gorzowie podopieczni Mariusza Staweckiego i Mieczysława Kielocha po dwa mecze wygrali (8:2 z MOSM Bytom i 9:4 ŁSTW Pocztowiec-Uniqa Łódź) i przegrali (4:5 ze Słowianką Gorzów i 2:9 z Arkonią Szczecin). Najskuteczniejszy w ekipie KSZO był Jakub Janik - 9 goli. W półfinale zespół z Ostrowca zagra z drugą po rundzie zasadniczej Słowianką. W drugiej parze Arkonia zmierzy się z ŁSTW Łódź. Turniej finałowy odbędzie się się w Szczecinie w dniach 24 i 25 lipca.

REMIS NA SZCZYCIE. Juniorzy starsi Kolportera Korona Kielce zremisowali w meczu na szczycie w świętokrzyskiej ligi z MKS KSZO Junior Ostrowiec 0:0. W drużynie gospodarzy drużyny wystąpili między innymi znani z pierwszej drużyny Wojciech Jagodziński, Michał Lech i Tomasz Wróblewski. W tabeli nadal prowadzi KSZO Junior (36) z punktem przewagi nad kielczanami.

NAJLEPIEJ W SZTAFECIE. Pływak Delfina Połaniec Kajetan Załuski wystąpił w barwach reprezentacji Polski w międzynarodowym wielomeczu pływackim juniorów w Oświęcimiu. Najlepsze, drugie miejsce osiągnął wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym (wygrali Brazylijczycy). W startach indywidualnych był kolejno: ósmy na 100 metrów st. dowolnym (53,93), siódmy na 50 m (24,64) i szósty na 200 m (1:58,89). W mityngu wystąpili reprezentanci Polski, Brazylii, Czech, Cypru, Grecji, Portugalii i Turcji.

PIĘĆ WYGRANYCH AMAZONEK. Pięć wygranych konkursów to dorobek zawodniczek Amazonki Borków na rozegranych w Lesznie ogólnopolskich oficjalnych zawodach pony i małych koni w Lesznie. Na najwyższym stopniu podium trzy razy stawała Anna Szrajer (konkurs sztafet i przeszkód o wysokości 100 cm na Non Chalance i finał pony do 130 cm na Barkaroli), a dwa Magdalena Włosińska (sztafety i przeszkody 100 cm na Santanie). Włosińska była też dwa razy druga (na przeszkodach 100 cm i w finale małych koni). Czwarta w Grand Prix Pony była Marta Szrajer na Bolero, a piąta Monika Stelmach na koniu November Gift.

SIÓDEMKA NA OLIMPIADĘ. Siedem osób będzie liczyła reprezentacja województwa w zapasach w stylu wolnym chłopców na finałach X ogólnopolskiej olimpiady młodzieży w sportach halowych, które odbędą się na przełomie kwietnia i maja w Poznaniu. Do Mariusza Kraski (54 kg), który prawo startu zapewnił sobie wcześniej dobrym występem w Pucharze Polski na eliminacjach strefowych w Sieradzu dołączyła kolejna szóstka: Tomasz Jastrzębski (42 kg, Znicz Podzamcze), Przemysław Kubicki (Znicz, 50 kg), Dariusz Kocia (63 kg, Bila Skarżysko), Sebastian Kraska (76 kg, Rembów), Zbigniew Dziubiński i Piotr Grabalski (obaj 100 kg, Znicz). Na trzecich miejscach (kwalifikowało się po dwóch najlepszych) turniej w Sieradzu skończyli: Mariusz Kopeć (54 kg, Czarni Połaniec) i Tomasz Świerk (63 kg, Rembów).

SUPERGOL WEEKENDU. Vive Kielce za triumf nad Zagłębiem w Lubinie, strzelec fantastycznego gola dla Kolportera Korona Tomasz Michalski i wojewódzka inauguracja Europejskiego Roku Edukacji poprzez Sport - EYES 2004 to wyróżnieni w cotygodniowym plebiscycie dziennikarzy Radia Kielce, "Gazety Wyborczej" i "Słowa Ludu" na drużynę, sportowca i imprezę weekendu.