Chemik/Zawisza - Unia 1:2 (0:0)

Derby piłkarzy w III lidze dla Janikowa, choć zawodnicy z tego miasta przegrywali do 82 minuty 0:1

Zaraz po tym sędzia odgwizdał koniec sobotniego meczu, a załamani bydgoszczanie runęli na murawę. Najbardziej rozgoryczony był Arkadiusz Pruss. W ostatniej akcji Arkadiusz Krysiak z Unii uderzał z około 15 m. Z linii strzału w ostatniej chwili uciekł Bartłomiej Grzelak, a piłka i tak nagle zmieniła kierunek i przy prawym słupku wpadła do bramki - strzeżonej dobrze w spotkaniu - zmylonego Roberta Tomaszewskiego. - Ode mnie się odbiła - przyznał schodzący z murawy Pruss. W ten sposób Unia zachowała szanse na walkę o drugie miejsce, umożliwiające walkę w barażach o awans do II ligi.

Mało ciekawe spotkanie na boisku przy ul. Glinki nie obfitowało w podbramkowe sytuacje. W 20. minucie aktywny Piotr Klepczarek wykonywał rzut wolny, po którym Grzelak groźnie strzelał główką. 21 minut później Zbigniew Sieradzki z Chemika/Zawiszy uderzył obok słupka. Piłkarzom utrudniała grę nierówna murawa, której stan ma być poprawiony w tym tygodniu. Gościom nie pomogło w zdobyciu bramki nawet to, że już w 22. minu trener Andrzej Wiśniewski za pomocnika Krzysztofa Nykiela wpuścił trzeciego napastnika Łukasza Pachelskiego. Kibice doczekali się gola kwadrans przed końcem, gdy popchnięty w polu karnym był Sebastian Zieliński. Maciej Śmiglewski strzelił z 11 metrów pewnie w prawy róg bramki, myląc Marcina Ciesielskiego. Sześć minut później Zieliński przyczynił się do karnego dla Unii (wystawił nogę, na którą nadział się Jacek Łukomski), po którym wyrównał Grzelak. - Grając w trzech w ataku mamy dużą siłę ognia, ale było dziś w naszych akcjach za dużo chaosu. Dopiero stracona bramka nas pobudziła - mówił po meczu 23-letni napastnik.

Do podbramkowej sytuacji i "jedenastki" pewnie w ogóle by nie doszło, gdyby gospodarze nie dali się zepchnąć do obrony i skuteczniej wybijali piłkę poza pole karne. W ten sposób stracili również gola w doliczonym czasie. Wcześniej, po karnym na 1:1, tuż po wznowieniu ze środka świetnej okazji na zdobycie gola dla Chemika/Zawiszy nie wykorzystał Damian Świerblewski. Będąc 8 m przed bramkarzem Unii, strzelił silnie, ale niecelnie.

Dla Gazety

Piotr Gruszka

trener Chemika/Zawiszy

Niepotrzebnie aż tak głęboko się cofnęliśmy pod swoje pole karne po zdobyciu gola. Zeszliśmy za głęboko, a można było próbować przerywać akcje rywali na 30 metrze. Druga sprawa to brak pewności przy wybijaniu piłek. Zamiast się bawić, trzeba było zdecydowanie wybijać, jak najdalej od własnej bramki. Mam nadzieję, że taka sytuacja się już więcej nie powtórzy.

not. mac

Andrzej Wiśniewski

trener Unii

Trudno się nie cieszyć po wygraniu meczu w doliczonym czasie. Przeżyłem już taką historię w Polonii Warszawa, gdy przegrywaliśmy z Wisłą Kraków 1:2 w 90. minucie, a rozstrzygnęliśmy spotkania na naszą korzyść. W przekroju meczu stworzyliśmy więcej okazji do zdobycia bramek, ale boisko nie pomagało nam w ich konstruowaniu. Chwała moim piłkarzom za to, że do ostatniej minuty nie zwątpili w zwycięstwo. W ostatnich pięciu minutach zagrali najlepszą piłkę. W przerwie, w szatni miałem pretensje do zawodników. Dopasowaliśmy się do przeciwnika, a uważam, że możliwości mojego zespołu są większe. Nie graliśmy w piłkę, tylko ją kopaliśmy.

not. mac

UNIA JANIKOWO 2 (0)

Strzelcy bramek:

Chemik/Zawisza: Śmiglewski (76. rzut karny)

Unia: Grzelak (82. karny), Krysiak (90.)

Żółte kartki: Filarski, Kardasz, Świerblewski, Korecki (Chemik/Zawisza); Łukomski, Klepczarek, Urbanek. Widzów: 300

Chemik/Zawisza: Tomaszewski-Filarski, Pruss, Sieradzki, Śmiglewski- Kowalski, Krawczyk (80. Adrian), Kardasz, Jabłoński (64. Zieliński)- Korecki (72. Bieliński), Świerblewski

Unia: M. Ciesielski- T. Ciesielski, Thiede, Wódkiewicz- Łukomski, Nykiel (22. Pachelski), Kikowski (56. Urbanek), Krysiak, Klepczarek (64. Młodzieniak)- Bajdziak (80. Lewandowski), Grzelak

Pozostałe wyniki:

Flota Świnoujście - Gryf Wejherowo 4:1, Kaszubia Kościerzyna - Obra Kościan 3:1, Mieszko Gniezno - Unia Tczew 1:1, Warta Poznań - Tur Turek 2:0, Amica II Wronki - Kotwica Kołobrzeg 4:1, Kujawiak/Hydrobudowa Włocławek - Gwardia Koszalin 1:0

4. Unia J. 16 30 21-14 5-1-1 7-2 4-2-3 14-12

13. Obra 17 12 13-26 3-2-3 7-8 0-1-8 6-18