Czy na mityngu Balt 2002 padną dwa rekordy świata?

Tydzień po mistrzostwach Polski w Szczecinie na fanów lekkoatletyki czeka nad morzem kolejna duża impreza. Podczas międzynarodowego mityngu lekkoatletycznego Balt 2002 mogą paść aż dwa rekordy świata!
O najlepsze wyniki powalczą panie. W skoku o tyczce zmierzą się Monika Pyrek i Swietłana Fieofanowa. Rosjanka, która za odzyskanie ostatnio rekordu Europy otrzymała Dyplom Honorowy od mera Moskwy, jest ostatnio w świetnej formie i zapowiada próbę pobicia rekordu Amerykanki Stacy Dragili. O drugi rekord powalczą Justyna Bąk i Alessia Turowa z Białorusi.

Rekordy to nie wszystko. Wszystkie konkurencje zawodów zostały mocno obsadzone, choć do Gdańska nie zdecydowała się przyjechać Marion Jones. Nad morze zjedzie cała polska czołówka, z Marcinem Urbasiem, Kamilą Skolimowską i Pawłem Januszewskim, gotowa do startu w mistrzostwach Europy w Monachium. Dla Urbasia bieg na stadionie AWFiS będzie okazją do rewanżu - na mistrzostwach Polski przegrał z Marcinem Jędrusińskim i Marcinem Nowakiem.

Paweł Czapiewski, który pewnie wygrał na MP 1500 m, wróci na swój koronny dystans, 800 m. Halowy mistrz Europy nie będzie miał łatwego zadania, bo na starcie stanie wracający do wielkiej formy rekordzista świata Wilson Kipketer z Danii oraz dwaj świetni Kenijczycy: Nicolas Wachira i Wilfred Bungei.

Na gdański mityngu z publicznością pożegna się jeden z najbardziej utytułowanych i popularnych sportowców ostatnich lat, Artur Partyka. Wielokrotny medalista najważniejszych światowych imprez wystartuje w konkursie skoku wzwyż. Nie traktuje startu ulgowo, od kilku miesięcy przygotowywał się do niego , jak za najlepszych lat, pod okiem trenera Edwarda Hatali. Zrzucał wagę, wrócił do sprawdzonego cyklu treningowego. Z poprzeczką walczyć będą jego następcy: Grzegorz Sposób i młody Aleksander Waleriańczyk, który w tym roku skoczył już 2,27 m. Dla Partyki najbardziej prestiżowy będzie pojedynek z dziesięcioboistą Sebastianem Chmarą, z którym założył się na początku roku o to, który z nich skoczy wyżej.

Powodzenie zeszłorocznych wyścigów sportowców na wózkach, które entuzjastycznie przyjęła publiczność, skłoniła organizatorów mityngu, firmę Dell Sport, do zorganizowania w tym roku pierwszej w Polsce profesjonalnej imprezy dla niepełnosprawnych lekkoatletów. Patronat nad imprezą objęła pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.

Początek mityngu w sobotę o 15.30. Impreza odbywa się na stadionie AWFiS w Gdańsku, przy ul. Wiejskiej 1.