Homoseksualni sportowcy: Navratilova, Mauresmo, Amaechi i inni

Czwartoligowy szwedzki piłkarz Anton Hysen ujawnił, że jest homoseksualistą. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że syn byłego reprezentanta Szwecji i zawodnika m.in. Liverpoolu, jest dopiero drugim piłkarzem, który przyznał się do bycia gejem. Wcześniej uczynił to Anglik Justin Fashanu. Wśród sportowców coming out nie jest jednak czymś popularnym. Oto najbardziej znani zawodnicy i zawodniczki, którzy przyznali się do homoseksualizmu.

Martina Navratilova

Jedna z najbardziej utytułowanych tenisistek w historii przestała ukrywać swój homoseksualizm na początku lat 80. zaraz po tym jak opuściła Czechy i otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Jak sama wspomina po latach, już podczas wypełniania wniosku o azyl w USA wpisała, że jest osobą biseksualną. Konsekwencje coming out nie były jednak dla niej przyjemne - wielu potencjalnych sponsorów nie chciało podpisywać z Navratilovą kontraktów właśnie ze względu na jej homoseksualizm. W latach 90. tenisistka przeszła do ofensywy - od tego czasu jest aktywną działaczką środowisk LGBT.

diving.about.com diving.about.com GETTY IMAGES/Tony Duffy

Greg Louganis

Człowiek, który w latach 80. zdominował rywalizację skoczków do wody. Amerykanin zaliczył złote dublety (mistrzostwo olimpijskie w skokach z wieży i mistrzostwo olimpijskie w skokach z trampoliny) na IO w Los Angeles (1984) i Seulu (1988). Jego występ w Korei Południowej przeszedł do historii za sprawą wypadku w wyniku, którego Louganis uderzył głową o krawędź wieży i wpadł do wody zakrwawiony. Sześć lat później Amerykanin przyznał, że był już wtedy nosicielem wirusa HIV i ujawnił, że jest gejem. - Moja orientacja była tajemnicą, ale wydaje mi się, że wiele razy dawałem sygnały, że homoseksualistą. Mój coming out był długotrwałym procesem - wspomina po latach. Swoją historię Louganis opisał nawet w autobiografii, która przez kilka tygodni była w USA bestsellerem, a później doczekała się ekranizacji.

Amelie Mauresmo

Francuska tenisistka ujawniła, że jest lesbijką w 1999 roku przy okazji turnieju Australian Open. - To było ciężkie przeżycie. Nie żałuję, że to zrobiłam, ale żałuję, że zrobiłam to zbyt brutalnie. Trzeba było to zrobić w bardziej miły sposób. Nigdy nie miałam problemu ze swoją orientacją, ale nie zdawałam sobie sprawy, że wyniknie z tego taka bomba - wspominała po latach.

Sheryl Swoopes Sheryl Swoopes Sheryl Swoopes

Sheryl Swoopes

Gwiazda ligi WNBA i trzykrotna złota medalistka olimpijska (Atlanta, Sydney, Ateny) przyznała się do homoseksualizmu w 2005 roku. Co ciekawe wcześniej przez cztery lata Swoopes była mężatką. - Rozwiodłam się w 1999 roku nie dlatego, że jestem lesbijką, ale dlatego, że między mną a mężem była różnica wieku -  tłumaczyła po latach. Ma syna Jordana Erica Jacksona, którego wychowuje wspólnie ze swoją partnerką Alisą Scott.

John Amaechi John Amaechi John Amaechi

John Amaechi

Brytyjczyk parkietów ligi NBA nigdy nie podbił. W historii najlepszej ligi koszykówki zapisał się w 2007 roku kiedy jako pierwszy zawodnik, który przyznał się do homoseksualizmu. Co ciekawe Amaechi nie jest zwolennikiem coming outów wśród profesjonalnych sportowców. - Rozmawiałem z wieloma piłkarzami, którzy są gejami. Pytali mnie, czy mają się ujawnić. Powiedziałem, że lepiej nie.(...) Uważa, że łatwiej dostać meteorytem niż zrobić karierę w Premier League będąc gejem - stwierdził w jednym z wywiadów. - Promowaniem mniejszości powinni zająć się przede wszystkim ci, którzy są w większości - dodał Brytyjczyk.

Gareth Thomas

Pierwszy gej wśród rugbystów. Utytułowany Walijczyk ujawnił, że jest homoseksualistą w 2009 roku. - Nie chcę przejść do historii jako rugbysta gej, ale jako rugbysta - powiedział w wywiadzie udzielonym ''Daily Mail''. - Po moim coming oucie pojechałem do rodziców - tam czekała na mnie lampka szampana, a ojciec powiedział, że ''może teraz wznosić toasty aż do końca życia'' - dodał Thomas, który stwierdził, że dla niego najważniejsza jest akceptacja ze strony rodziny. Historia walijskiego twardziela zainteresowała Mickeya Rourke'a. Hollywoodzki gwiazdor stwierdził w jednym z wywiadów, że bardzo chciałby zagrać Thomasa.

Justin Fashanu Justin Fashanu Justin Fashanu, Fot. sporting-heroes.net

Justin Fashanu

Anton Hysen jest drugim piłkarzem, który przyznał się do bycia gejem. Tym pierwszym był Justin Fashanu. Coming out najdroższego wówczas czarnoskórego piłkarza Premier League (Nottingham Forest zapłacił za niego 1 mln funtów) miał miejsce na łamach ''The Sun'' w 1991 roku. Od tego czasu Fashanu miał spore kłopoty w większości klubów, w których występował. Nie był akceptowany przez kolegów z szatni (został nawet okradziony) oraz niektórych trenerów. Po zakończeniu piłkarskiej kariery wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1998 roku został oskarżony o napaść na tle seksualnym. Zarzuty zostały oddalone, ale załamany Fashanu w 1998 roku popełnił samobójstwo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.