Rajd Dakar. Łukasz Łaskawiec drugi na siódmym etapie

Polski quadowiec Łukasz Łaskawiec dojechał jako drugi na metę niedzielnego, siódmego etapu Rajdu Dakar z miejscowości Arica do Antofagasty. Na metę dojechał ze stratą 2 min. i 10 sek. za zwycięzcą Sebastianem Halpernem. Skrócony odcinek specjalny na Atakamie okazał się bardzo trudny dla dotychczasowych liderów.
Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas »

Łaskawiec to debiutant w Rajdzie Dakar. Ma zaledwie 20 lat ale w zeszłym roku został mistrzem Europy w rajdach Baja. Na Dakarze miał zbierać doświadczenie obok Rafała Sonika, ale bardziej doświadczony quadowiec wypadł z trasy już na pierwszym etapie. Tymczasem Łaskawiec był w niedzielę drugi na jednym z najtrudniejszych tegorocznych odcinków specjalnych.

Organizatorzy rano postanowili skrócić etap, który początkowo miał się składać z dwóch części. Ostatecznie czas mierzono tylko na pierwszej, która prowadziła po wydmach Atakamy, które dały się we znaki najlepszym. Dotychczasowy lider Argentyńczyk Alejandro Patroneli miał problemy techniczne już na początku etapu. Drugi w klasyfikacji, jego rodak Tomas Maffei miał z kolei problemy z nawigacją i stracił na trasie blisko godzinę.

Łaskawiec przez moment prowadził, pod koniec dał się wyprzedzić na mecie przez Argentyńczyka Sebastiana Halperna. Przed siódmym etapem był w klasyfikacji generalnej dziesiąty. Po swoim sukcesie przesunie się o kilka miejsc.

Polak jedzie na quadzie zbudowanym przez Czecha Jozefa Machacka, pięciokrotnego zwycięzcę rajdu, który również startuje w tym roku. Razem z innym Czechem Martinem Plechatym, ma stanowić wsparcie dla lidera. Plechaty w tegorocznym Rajdzie Dakar był już drugi (na pierwszym etapie) i trzeci (na piątym), ale szóstego odcinka specjalnego nie ukończył. Polak, choć zdarzyło mu się dojechać na metę odcinka specjalnego w ogonie stawki, to jedzie dalej.

Bardzo dobrze w kategorii samochodów pojechał Krzysztof Hołowczyc, który był piąty i utrzymał takie samo miejsce w klasyfikacji generalnej. Etap wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah, który goni lidera rajdu Hiszpana Carlosa Sainza.

Polscy motocykliści dojechali na metę w trzeciej dziesiątce.

Piach w Rajdzie Dakar » daje się we znaki