Wzrokiem za piłkarzem: Xavi (Hiszpania) i Wesley Sneijder (Holandia) w finale

Mistrzem świata został w niedzielę Xavi Hernandez, który przez cały mundial właściwie niewiele zrobił. Wesley Sneijder nastrzelał goli i więcej ryzykował, ale nie on pierwszy w tym mundialu odbił się od hiszpańskiej ściany.
Xavi w tym turnieju był przeciętnym klepaczem. Mimo że miał za sobą na ogół dwóch defensywnych pomocników, często cofał się po piłkę. Grał wyłącznie krótką piłką, szukając Iniesty, z którym w Barcelonie potrafią rozmontować wszystko i wszystkich. Uzyskali z tego coś ważnego - po świetnym podaniu Iniestę sfaulował Heitinga i wyleciał z boiska.

Traf chciał - choć fart był wyjątkowo konsekwentny wobec Xaviego w tym turnieju - że najważniejszą akcję z tym samym Iniestą rozegrał jednak Fabregas, a nie Xavi. Ten Fabregas, który większość turnieju przesiedział na ławce i o powrocie do Barcelony może sobie tylko pomarzyć.

Xavi miał w finale aż 55 celnych podań przy 11 stratach i bardzo dobrze wykonywał stałe fragmenty gry. Aż trzy razy tak dośrodkował, że partnerzy byli w stanie strzelić. Sneijder także podchodził do wszystkich tego typu sytuacji, ale Holender był niemal zupełnie sparaliżowany. Przez obronę rywali oczywiście.

Był też wyraźnie zdesperowany. Dwa razy podjął próbę strzału z 40 i niemal 50 metrów, kiedy na zaskoczenie Ikera Casillasa trudno było liczyć. Grał w stronę Arjena Robbena, wiedząc, że tylko ten kreatywny skrzydłowy może coś w tym meczu sprawić. Było blisko, ale nie aż tak blisko.

Sneijder grał zdecydowanie bardziej z przodu niż Xavi i odwrotnie niż Hiszpan praktycznie w każdej akcji ryzykował. Wyszły z tego 22 podania celne przy ośmiu stratach. Nie wyszła żadna bramka.

Hiszpanie jednak nie odgrywaniem piłki i małą grą wygrali ten turniej. Wygrali go stalową obroną, którą świetnie uzupełniał Casillas. Mistrzowie świata zasłużeni.

XaviSneijder
120minuty120
2strzały4
0strzały celne1
31podania celne do przodu14
24podania celne do tyłu8
11straty8
4przejęcia piłki2
0wybicia piłki0
0faule2
3faulowany2
4dośrodkowania udane3
5dośrodkowania nieudane1
Więcej o Xavim w RPA »