MŚ 2010. Loew: Nie musimy trenować rzutów karnych

PRZEGLĄD PRASY: Na konferencji prasowej przed półfinałowym meczem z Hiszpanią, który odbędzie się w środę o 20.30, trener reprezentacji Niemiec Joachim Loew stwierdził, że nie ma potrzeby ćwiczenia karnych przed spotkaniem. - Zakończymy ten mecz w regulaminowym czasie - powiedział. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na Sport.pl.
Szkoleniowiec niemieckiej drużyny narodowej w dalszej części rozmowy z dziennikarzami zauważył, że doskonalenie "jedenastek" mija się z celem, również dlatego, że na treningu nie da się odtworzyć emocji, jakie towarzyszą piłkarzowi, który staje naprzeciw bramkarza. - Nic nie jest w stanie oddać tego uczucia, gdy idzie się w stronę bramki z piłką pod pachą, by w końcu stanąć twarzą w twarz z golkiperem przeciwnej drużyny - powiedział

Gdyby jednak doszło do sytuacji, że regulaminowy czas gry i dwie dogrywki zakończyłyby się remisem, według Loewa w reprezentacji Niemiec, są piłkarze, którzy potrafią sprostać ogromnej presji. - W naszej drużynie są zawodnicy, którzy są w stanie poradzić sobie z presją i dumnie, z podniesioną głową wykonać powierzone im zadanie - stwierdził Niemiec.

Na pytanie, czy środowy mecz uważa za rewanż finału Euro 2008 (1:0 dla Hiszpanii), niemiecki selekcjoner powiedział, że postrzeganie mundialowego półfinału w tych kategoriach nie ma sensu. - Tamten finał przegraliśmy, bo Hiszpania była daleko przed wszystkimi. Dziś jest inaczej. Nie jesteśmy bez szans, zalicza się nas do najlepszych drużyn turnieju.

Głównym powodem, dla którego Niemcy grają rewelacyjnie i są niezaprzeczalnym pretendentem do tytułu mistrza świata, zdaniem Loewa jest zmiana jaka zaszła w grze jego podopiecznych. - Udało nam się stworzyć drużynę odważną, chętną do nauki. I sympatyczną, co też ma znaczenie. Powtarzamy piłkarzom, że wola walki, umiejętność wygrywania pojedynków to wspaniałe cechy. Ale są tylko podstawą, o której się nie dyskutuje. Mówimy: nie możecie tylko kontrolować, musicie mieć pomysły, bądźcie kreatywni.

Zapytany o szanse Schweinsteigera na MVP turnieju powiedział: - Bardzo dojrzał. To co się stało w Bayernie w ostatnim sezonie, odmieniło go: zmiana pozycji, zaufanie van Gaala. To było widać od pierwszego dnia zgrupowania w Tyrolu - przyjechał dorosły Bastian.

Według niemieckiego szkoleniowca dojrzał nie tylko piłkarz Bayernu Monachium. - Wszyscy dojrzeli. Rozumieją, że dotychczasowe sukcesy są miłe, ale chcemy więcej. Po meczu z Argentyną był moment spełnienia: misja wykonana. Ale nie dali się temu ponieść.

Na pytanie czy uda mu się zastąpić bramkostrzelnego Muellera pauzującego za kartki powiedział: - Thomas gra z lekkością i niesamowitym instynktem, jest zawsze tam, gdzie można przeciwnikowi zadać najmocniejszy cios. Ale jego zastępca nie będzie gorszy. Wybieram między Cacau, Trochowskim a Kroosem.

Joachim Loew ma 50 lat, do tej pory trenował VfB Stuttgart, Fenerbahce Stambuł. Na mundialu w 2006 roku był asystentem Jurgena Klinsmanna. Największym sukcesem, który jak do tej pory osiągnął z reprezentacją Niemiec jest drugie miejsce na Euro 2008.Chcę rewanżu ! - Podolski