Finisz ligi francuskiej. Mistrzem Lens?

Finał pełen napięcia i oczekiwania - mówi o finiszu ligi francuskiej były trener reprezentacji Francji Aime Jacquet. O tytuł w ostatnich dwóch kolejkach walczą Lens, Lyon i Auxerre
Ja stawiam na Lens

Wszystko może się rozstrzygnąć już w sobotę. Jeśli Lens pokona u siebie Guingamp, Lyon przegra w Bordeaux, a Auxerre straci punkty w Monako, mistrzem będzie Lens. Każdy punkt zdobyty przez Lyon sprawia, że walka o tytuł rozstrzygnie się w ostatniej kolejce w hitowym meczu sezonu Lyon - Lens.

W styczniu Lens miał aż dziewięć punktów przewagi nad Lyonem, dziś tylko jeden. W pięciu ostatnich meczach zespół Jacka Bąka wygrał raz, raz zremisował i poniósł trzy porażki.

W sobotę Lens nie może spodziewać się prezentu od Guingamp, bo rywale mają zbyt wiele do stracenia - pierwszoligowy byt.

Na Stade Felix Bollaert spodziewanych jest 45 tys. kibiców. Organizatorzy i sponsor klubu przygotowali dla fanów 35 tys. baloników i około 500 serpentyn klubowych.

Na pytanie, co będzie, jeśli mistrzostwo będzie rozstrzygać się w ostatniej kolejce na stadionie Gerland w Lyonie, trener Lens odpowiedział: - To straszny dla nas scenariusz.

Ale nie dla kibiców Lyonu. Oni są pewni, że właśnie tak się stanie. W dniu rezerwacji biletów na spotkanie z Lens, które rozegrane zostanie 4 maja, do siedziby klubu w trzy godziny wpłynęło 90 tys. zgłoszeń! Dla porównania, chęć obejrzenia meczu Ligi Mistrzów z Barceloną wyraziło 40 tys. kibiców.

Najpierw jednak Lyon gra z szóstym w tabeli Bordeaux. Rywale mają w składzie ma najskuteczniejszego i najlepszego piłkarza ligi francuskiej Portugalczyka Pauletę oraz reprezentanta Francji Christophe'a Dugarry'ego. Ale Bordeaux w przeciwieństwie do Guingamp nie walczy już o nic. Bo dzięki zwycięstwu tydzień temu w Pucharze Ligi zapewniło sobie start w Pucharze UEFA.

Dziennik "L'Equipe" 50 proc. szans na zdobycie tytułu daje Lens, 40 proc. Lyonowi i zaledwie 10 proc. Auxerre. To logiczne, biorąc pod uwagę, że Auxerre ma trzy punkty straty do lidera. Trener Guy Roux o mistrzostwie w ogóle nie myśli. - Jesteśmy na trzecim miejscu w tabeli. Już to jest dla nas naprawdę wspaniałe.1. Lens 32 61 50-26

2. Lyon 32 60 58-31

3. Auxerre 32 58 45-3433. kolejka - 27 kwietnia:

Lens - Guingamp, Bordeaux - Lyon, Monaco - Auxerre

34. kolejka - 4 maja:

Lyon - Lens, Auxerre - RennesGadocha jedyny

Robert Gadocha jest do dziś jedynym polskim piłkarzem, który zdobył mistrzostwo Francji. W 1977 roku wywalczył tytuł z FC Nantes. W tym sezonie szansę na powtórzenie tego osiągnięcia mają Jacek Bąk z Lens i Piotr Włodarczyk z Auxerre.