MŚ 2010. Mistrz Europy mistrzem świata? Historia zna jeden taki przypadek

Hiszpanie pokonali w ćwierćfinale mistrzostw świata Paragwaj 1:0 i są na dobrej drodze do zdobycia w RPA złotych medali. Jeśli tak się stanie, będzie to drugi przypadek w historii, gdy aktualny mistrz Europy wywalczy Puchar Świata. Wcześniej sztuki tej dokonała reprezentacja Niemiec.
W 1972 roku reprezentacja Republiki Federalnej Niemiec wywalczyła mistrzostwo Europy. W roku 1974 mistrzostwa świata odbywały się właśnie w zachodnich Niemczech i faworyt był jeden - gospodarze. Podołali oni wyzwaniu i zdobyli Puchar Świata. Był to jedyny przypadek w historii, kiedy aktualny mistrz Europy potwierdził swoją dominację także na całym globie.

Teraz taką szansę mają Hiszpanie. W 2008 roku jak burza przemknęli przez turniej w Austrii i Szwajcarii, pokonali w finale Niemców 1:0 i wywalczyli miano najlepszych w Europie. Są zatem faworytem mundialu i kolejnymi meczami, nie granymi może pięknie, ale skutecznie, potwierdzają, że mogą się z tej roli wywiązać.

W ćwierćfinale pokonali 1:0 Paragwaj, a w półfinale czeka ich potyczka z rozpędzonymi...Niemcami. Jeśli ograją drużynę Joachima Loewa, a w finale poradzą sobie z lepszym z pary Urugwaj - Holandia, przejdą do historii.