RPA 2010. W jakich ligach grają ćwierćfinaliści mundialu?

Największe reprezentacje wśród ośmiu drużyn, które pozostały w grze o mistrzostwo świata, mają niemiecka Bundesliga, hiszpańska Primera Division, włoska Serie A i angielska Premier League. Reprezentacje tych dwóch ostatnich krajów nie grają jednak już na mundialu.
Liczeniem ligowej reprezentacji Premier League zajął się "Guardian", który z przekąsem zauważył, że z uważanej za najlepszą na świecie ligi angielskiej pozostało na mundialu już tylko 19 piłkarzy. Ósemka ćwierćfinalistów to w sumie 184 zawodników.

"19 graczy to nie jest nawet pełna kadra na mistrzostwa. Na dodatek nie wszyscy w tym gronie są piłkarzami podstawowego składu w swoich zespołach, a zawodnicy tacy jak Huerelho Gomez lub Pepe Reina nie zagrają na mundialu nawet minuty, jeśli kontuzji nie doznają podstawowi bramkarze Brazylii lub Hiszpanii" - zauważa "Guardian".

Angielska prasa za główny powód słabej gry swojej reprezentacji (Anglia odpadła w 1/8 finału po porażce 1:4 z Niemcami) uważa błędy trenera Fabio Capello, ale zwraca także uwagę na fakt, że cała 23-osobowa kadra reprezentacji złożona była z zawodników grających na co dzień w Premier League, którą uznaje się za najbardziej wyczerpującą na świecie.

Spośród 19 piłkarzy-ćwierćfinalistów mundialu z ligi angielskiej, najwięcej - pięciu - występuje w reprezentacji Holandii. Po czterech mają Ghana i Argentyna (jeden na zapleczu Premier League), a trzech - Hiszpania. Stan przynależności klubowej dotyczy poprzedniego sezonu.

Sport.pl sprawdził w jakich ligach grają wszyscy ćwierćfinaliści mundialu w RPA:

kraj ligiliczba piłkarzyreprezentanci tego kraju
Niemcy3723
Hiszpania3320
Włochy250
Anglia190
Holandia139
Argentyna106
Portugalia70
Francja50
Brazylia53
Meksyk40
Paragwaj44
Chile30
Ghana33
Turcja20
Kolumbia20
Urugwaj22
Grecja10
Szwajcaria10
Norwegia10
RPA10
Egipt10
Katar10
Ekwador10
Belgia10
Szwecja10
Po odliczeniu piłkarzy grających w ligach państw swojej reprezentacji - np. wszystkich Niemców czy 20 z 23 Hiszpanów) - czołówka wygląda następująco:

ligaliczba piłkarzy
Włochy25
Anglia19
Niemcy14
Hiszpania13
Portugalia7
Francja5
Najmniej piłkarzy z rodzimej ligi ma Urugwaj (dwóch), Ghana (trzech) i Paragwaj (czterech). W faworyzowanych Brazylii i Argentynie najwięcej piłkarzy - odpowiednio ośmiu i sześciu - występuje we włoskiej Serie A.

Anglia musi wybrać między ligą, a reprezentacją »